W nowoczesnej medycynie bardzo ważną rolę odgrywa specjalistyczna diagnostyka, zwłaszcza obrazowa. Prawidłowe wykrycie określonego schorzenia w dużej mierze przyspiesza proces leczenia i późniejszej rehabilitacji.
REKLAMA
W pierwszym etapie postępowania diagnostycznego pacjent z podejrzeniem złamania kości udowej przechodzi dokładną konsultację ortopedyczną poszerzoną o badanie kliniczne. Następnie właściwe jest wykonanie badania RTG w celu uwidocznienia określonych struktur kostnych. Przy bardziej skomplikowanych złamaniach wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej.
Natomiast w przypadku poważnych złamań, zazwyczaj otwartych z jednoczesnym uszkodzeniem tkanek miękkich, niezwykle istotne jest wykonanie badania USG. Do dodatkowych zalet powyższej metody należy przede wszystkim szybkość badania, a co za tym idzie – jego niski koszt oraz brak promieniowania jonizującego. W badaniu ultrasonograficznym okostna jest bardzo dokładnie widoczna, a objawami sugerującymi ewentualne złamanie jest jej przerwanie oraz obecność krwiaka podokostnowego. B...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!