Postępowanie fizjoterapeutyczne przy niestabilności kręgosłupa lędźwiowego

Nowoczesne metody fizjoterapii

Problemy z kręgosłupem dotyczą w dzisiejszej wysoko rozwiniętej cywilizacji coraz większej grupy ludzi. Z różnego rodzaju bólami stykają się zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Ból i związane z nim różnorodne problemy w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie. Wiele dysfunkcji omawianej poniżej struktury jest spowodowane nieprawidłowymi nawykami ruchowymi. Często bardzo ciężka praca w trudnych warunkach lub brak ruchu w perspektywie czasu znacznie przyczyniają się do powstania różnorodnych patologii chorobowych w kręgosłupie i jego najbliższej okolicy. Jedną z nich, dosyć często występującą u osób w bardzo różnym wieku, jest niestabilność zwłaszcza kręgosłupa lędźwiowego.

Fizjoterapia w niestabilności odcinka lędźwiowego

Fizjoterapia stosowana w niestabilności odcinka lędźwiowego jest procesem długotrwałym, wymagającym kompleksowego podejścia. Dobór odpowiednich ćwiczeń musi być indywidualnie dopasowany do każdego pacjenta. Każdy chory oprócz podstawowego schorzenia ma również inne choroby współistniejące. Wprowadzone ćwiczenia w żaden sposób nie mogą pogłębiać innych schorzeń. Może to w perspektywie czasu mieć duży wpływ na wydłużenie procesu usprawniania. 
Częstotliwość fizjoterapii jest uzależniona od stopnia zaawansowania niestabilności. Zazwyczaj powinna być wykonywana trzy–pięć razy w tygodniu. W tym procesie stosuje się zabiegi fizykoterapeutyczne połączone z ćwiczeniami oraz specjalistycznym masażem. 
W kompleksowym usprawnianiu należy wspomagać się również odpowiednią farmakoterapią. W persp...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO