Kręgosłup stanowi niezmiernie ważną strukturę organizmu. Zaburzenie w jednej jego płaszczyźnie pociąga zmianę w innych. Pełni on funkcje: podporową, ruchową, amortyzującą i ochronną. Jedną z najważniejszych funkcji kręgosłupa jest funkcja amortyzująca. Bez niej dochodziłoby do zaburzeń funkcji mózgu, móżdżku, narządów zmysłów. Codzienne czynności także byłyby niemożliwe (m.in. bieganie czy skakanie). Tę funkcję kręgosłup realizuje dzięki swoim wygięciom. W odcinku lędźwiowym jest to lordoza.
Lordoza lędźwiowa
Lordoza lędźwiowa jest największym wygięciem fizjologicznym w kręgosłupie. Zależy ona od przodopochylenia miednicy, która wraz z kością krzyżową stanowi jedyny punkt podparcia kręgosłupa.
POLECAMY
Odcinek lędźwiowy kręgosłupa charakteryzuje się dużą ruchomością. Jest ona niezbędna dla prawidłowych funkcji ruchowych organizmu, a także dla odpowiedniej gibkości tułowia.
Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zwiększa wytrzymałość kręgosłupa na nacisk osiowy. Podpiera głowę, przenosi obciążenia tułowia i kończyn górnych oraz siły związane z tymi strukturami.
Hipolordoza
Zmniejszona lordoza lędźwiowa to wada postawy ciała, zwana inaczej plecami płaskimi. Charakteryzuje się nadmiernym spłaszczeniem fizjologicznym kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, któremu towarzyszy zmniejszone przodopochylenie miednicy z prawidłową ruchomością kręgosłupa. Ta wada występuje u coraz większej liczby dzieci. Wynika najprawdopodobniej z braku wykształcenia prawidłowego przodopochylenia miednicy. Często też tę wadę pogłębia siedzący tryb życia. Jest to zjawisko prowadzące do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
W praktyce klinicznej fizjoterapeuci, aby zbadać kąt lordozy lędźwiowej, używają inklinometru. Wartość pomiaru poniżej 25° świadczy o pogłębionej lordozie lędźwiowej, a powyżej -8° – o spłyconej lordozie lędźwiowej.
Zmniejszoną lub zniesioną lordozę lędźwiową najłatwiej zaobserwować, stawiając pacjenta w pozycji stania bokiem. W omawianej wadzie zostaje utracony fizjologiczny kształt lordozy lędźwiowej. Dolna część pleców ulega spłaszczeniu, natomiast miednica jest pochylona w tył. Podczas oglądania pacjenta z boku, a częściej z przodu, u pacjentów w okolicy brzucha jest widoczna pozioma fałda skórna. Wraz ze starzeniem się organizmu obserwuje się tendencję do znoszenia lordozy lędźwiowej.
W pozycji hipolordotycznej dochodzi do zwiększenia działania sił kompresyjnych oraz sił hydrostatycznych działających w obrębie krążka międzykręgowego w jego przedniej części. Taki długotrwały ucisk na przednią część krążka międzykręgowego może powodować nadmierne przeciążenia, które później mogą wywołać dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa.
Charakterystyka mięśni działających w hipolordozie lędźwiowej:
- mięśnie skrócone:
- dolna część mięśni brzucha,
- mięsień pośladkowy wielki,
- mięśnie kulszowo-goleniowe,
- mięśnie rozciągnięte:
- część lędźwiowa mię...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!