Autor: Paweł Kołodziejski

dr n. med.; Poradnia Chorób Stopy w Warszawie. Jest doktorem nauk medycznych, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowcą na kursach kształcenia podyplomowego dla lekarzy, promotorem prac licencjackich i magisterskich z zakresu stopy i stawu skokowego. Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizuje się w chirurgii stopy i stawu skokowego. Wyróżniony nagrodą II stopnia Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz tytułem „Medycznej Filipiki 2004”. Jest autorem i współautorem 26 artykułów i publikacji naukowych. Członek Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Postępowanie fizjoterapeutyczne w inwersyjnym skręceniu stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego jest jednym z najczęściej występujących urazów w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Ze względu na jego powszechność oraz możliwość wystąpienia uciążliwych powikłań bardzo istotne jest prowadzenie kompleksowej i zaplanowanej fizjoterapii, poprzedzonej wnikliwym badaniem lekarskim oraz w uzasadnionych przypadkach badaniami dodatkowymi, umożliwiającej jak najszybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Czytaj więcej

Pięta Haglunda – bolesna dolegliwość stopy

Zespół Haglunda jest chorobą uciążliwą i bolesną. Odpowiednie leczenie zachowawcze, kompleksowa fizjoterapia, może doprowadzić do pełnego powrotu pacjenta do aktywności sprzed wystąpienia dolegliwości. Czasem jednak najlepszym wyjściem dla chorego jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. Właściwa metoda leczenia zależy od przyczyn oraz stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej

Patologie ścięgien mięśni strzałkowych

Ból bocznej okolicy stawu skokowego najczęściej jest kojarzony z inwersyjnym urazem skrętnym i uszkodzeniem aparatu torebkowo-więzadłowego. Znacznie rzadziej występujące patologie ścięgien strzałkowych mogą być konsekwencją skręcenia lub występować bez podłoża urazowego.

Czytaj więcej

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Co zrobić, kiedy pacjent narzeka na bóle stóp oraz kolan, a jednocześnie widoczne jest nierówne ścieranie podeszwy w noszonym przez niego obuwiu? Oprócz prowadzenia terapii manualnej i zalecenia odpowiednich ćwiczeń warto wysłać pacjenta do specjalisty zajmującego się indywidualnym doborem wkładek ortopedycznych.

Czytaj więcej

Neuralgia Mortona

Neuralgia Mortona jest neuropatią uciskową nerwów palców z towarzyszącym jej włóknieniem okołonerwowym i zazwyczaj 
dotyczy drugiego i trzeciego nerwu palcowego wspólnego. W przypadku zaawansowanych zmian zwykle jedynym wyjściem 
jest leczenie chirurgiczne i rehabilitacja pooperacyjna, której celem jest wspomaganie procesów gojenia tkanek miękkich, zapobieganie zrostom, przykurczom mięśniowym oraz przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu w stawach operowanej stopy.

Czytaj więcej

Propozycja programu fizjoterapeutycznego w leczeniu zachowawczym neuropatii nerwu Baxtera

Neuropatia nerwu Baxtera to rzadko spotykana dolegliwość w obrębie stopy. Zazwyczaj w jej przypadku nie stosuje się leczenia zachowawczego, a jedynie chirurgiczne uwolnienie nerwu. W artykule zaprezentowano autorski program fizjoterapeutyczny, który stosowany w leczeniu zachowawczym neuralgii Baxtera znosi ból i pozwala uniknąć leczenia operacyjnego.

Czytaj więcej

Krioterapia miejscowa i jej zastosowanie w rehabilitacji stopy

Zimno stanowi jeden z najstarszych i jednocześnie najsilniejszych środków przeciwzapalnych. Ze względu na korzystny wpływ na końcowy efekt leczenia pacjentów ortopedycznych warto włączyć zabiegi krioterapeutyczne do programu rehabilitacyjnego. Poza tym różnorodność i dostępność tej metody sprawia, że można ją stosować zarówno w szpitalach, przychodniach,jak i w warunkach domowych.

Czytaj więcej