Poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia z 2020 r. wynika, że wśród młodzieży 81% nie spełnia minimalnych zaleceń WHO w kwestii dotyczącej aktywności fizycznej i stan taki utrzymuje się niezmiennie od publikacji „Global recommendations on physical activity for health 2010” [2, 3].
REKLAMA
W Polsce sytuacja przedstawia się równie niekorzystnie. W maju 2020 r. Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport „Rozwój aktywności fizycznej dzieci i młodzieży”, w którym wskazała, że realizowane programy i zadania dotyczące rozwoju aktywności fizycznej w przedziale wiekowym 11–17 lat nie przełożyły się na wzrost aktywności fizycznej tej grupy dzieci i młodzieży na takim poziomie, jaki zakładał Program Rozwoju Sportu do roku 2020. W czerwcu 2020 r. w „Opinii do stanowiska Ministra Sportu w sprawie informacji o wynikach kontroli pn. »Rozwój aktywności fizycznej dzieci i młodzieży«” Najwyższa Izba Kontroli podtrzymała swoje stanowisko, wskazując, że odsetek dzieci i młodzieży podejmujących aktywność fizyczną zgodnie z rekomendacją WHO spada [4].
Rola aktywności fizycznej dzieci i młodzieży
Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu, który jest niezbędnym elementem ich prawidłowego rozwoju [5]. Aktywność fizyczna jest także jednym z warunków prawidłowej postawy ciała [5, 6]. Jako główne korzyści zdrowotne wynikające z podejmowania przez dzieci (również te z n...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!