Jak wynika z obserwacji, duża część pacjentów ocenia terapię, której jest poddawana, przede wszystkim z punktu widzenia jej skuteczności oraz czasu trwania, zarówno w przypadku pojedynczego zabiegu, jak i całego procesu usprawniania. Nowoczesna fizykoterapia poszukuje nowych form doskonalszej i skuteczniejszej terapii dla możliwie szerokiego grona pacjentów z różnego rodzaju dolegliwościami.
Postęp technologiczny, poszukiwanie nowych i udoskonalanie działania znanych już bodźców fizykalnych poprzez m.in. zmiany i dostosowywanie metodyki i techniki wykonywania zabiegów do aktualnych wymogów i potrzeb, stale prowadzone badania kliniczne oparte na Evidence Base Medicine plasują szeroko rozumianą fizykoterapię w czołówce dziedzin ukierunkowanych na rozwój i dostarczenie fizjoterapeucie skutecznych możliwości, środków i narzędzi do pracy z pacjentami. Jedną z aktualnych tendencji w fizykoterapii jest poszukiwanie możliwości łączenia energii/bodźców fizykalnych na podstawie jednej z zasad: jednoczasowej aplikacji, synergii, komplementarności ich oddziaływania oraz spektrum działania.
Terapia łączona to jednoczesna aplikacja dwóch lub więcej energii i jako taka w wydaniu klasycznym jest dobrze znana i stosowana przez fizjoterapeutów. Przykładem jest tutaj zastosowanie w jednoczesnej aplikacji prądu terapeutycznego i ultradźwięków czy lasera biostymulacyjnego niskoenergetycznego i prądu terapeutycznego.
Przez kompleksowy system terapeutyczny w fizykoterapii należy rozumieć połączenie na zasadzie synergii, komplementarności i/lub spektrum oddziaływania i traktowanie jako jeden zabieg sekwencji stosowania różnych bodźców fizykalnych/energii, posiadający własną metodykę i technikę wykonywania.
Jednym z pierwszych działań w tym kierunku była wprowadzona przez firmę BTL i nazywana początkowo w literaturze terapią skojarzoną procedura połączenia i sekwencyjnego aplikowania terapii za pomocą lasera wysokoenergetycznego HIL i fali uderzeniowej SWT. W terapii tej udało się połączyć dwa niezależne do tej pory zabiegi fizykoterapeutyczne w jeden niezwykle skuteczny system terapeutyczny [4].
W ostatnich latach medycyna fizykalna znacznie się wzbogaciła i wprowadziła na rynek usług fizjoterapeutycznych szereg nowych technologii, takich jak fala uderzeniowa SWT, laser wysokoenergetyczny HIL, terapia radiofalowa ukierunkowana (np. TR-Therapy), pole magnetyczne niskiej częstotliwości i dużej intensywności (np. Salus-Talent), stymulacja indukcyjna (np. SIS – Super Indukcyjna Stymulacja). Te innowacyjne terapie odpowiadają na potrzeby różnych pacjentów i wpływają leczniczo na szeroki wachlarz schorzeń. Każda z nich charakteryzuje się dużą lub wysoką skutecznością. Łączenie nowoczesnych metod daje możliwość kompleksowej terapii wielu lub nawet każdego z występujących u pacjenta objawów.
POLECAMY
Najczęściej działania fizjoterapeutów idą w kierunku:
- działania przeciwbólowego w każdym stadium bólu,
- regeneracji tkanek,
- pobudzenia układu krwionośnego,
- redukcji obrzęku,
- zwiększenia zakresu ruchu w stawach,
- rozluźnienia mięśni,
- pobudzenia układu nerwowego,
- tonizacji układu nerwowego,
- wzmocnienia mięśni,
- relaksacji mięśni,
- gojenia złamań,
- przyspieszenia gojenia po zabiegach operacyjnych.
Ponieważ podstawowym kryterium prawidłowego i skutecznego wykonania zabiegu jest osiągnięcie celu terapeutycznego, zasadnym kolejnym krokiem w rozwoju fizykoterapii i ww. metod jest połączenie tych terapii w zintegrowane systemy terapeutyczne według podanych kryteriów i zasad.
Celem artykułu jest przedstawienie kilku propozycji kompleksowych terapii stosowanych obecnie z wykorzystaniem urządzeń firmy BTL.
Kompleksowa terapia: SWT – terapia falami uderzeniowymi + HIL – laser wysokoenergetyczny
Pierwszym nowym zabiegiem, który pojawił się w Polsce ok. pięciu lat temu, spełniającym kryteria kompleksowego systemu terapeutycznego, było połączenie fali uderzeniowej z laserem wysokoenergetycznym. Ułatwieniem do stosowania tej terapii było wprowadzenie aparatu kombi zawierającego te dwa moduły.
Istotą zabiegu falą uderzeniową jest wprowadzenie za pomocą specjalnego aplikatora fali akustycznej o odpowiednich parametrach w obszar objęty zmianami chorobowymi lub bólem w układzie mięśniowo-szkieletowym. Dzięki dostarczonej energii następuje proces leczenia oraz regeneracja tkanek miękkich. Terapia falami uderzeniowymi jest bardzo skuteczna w przypadku przewlekłych stanów zapalnych i przewlekłego bólu. Stosuje się ją m.in. w leczeniu ostrogi piętowej, zwapnień, zwłóknień, tendinopatii, zespołu ciasnoty podbarkowej czy chorób zwyrodnieniowych.
Wykorzystanie lasera wysokoenergetycznego w terapii zapewnia odpowiednio głębszą penetrację tkanki oraz znacznie skraca czas zabiegu. Laser wysokoenergetyczny – HIL ma szeroki zakres wskazań. Może pracować w trybie analgetycznym i biostymulacyjnym, dzięki czemu można nim leczyć ostre i przewlekłe schorzenia narządu ruchu, jak również wpływać na przyspieszenie regeneracji tkanek po zabiegach operacyjnych.
Kompleksowe zastosowanie dwóch terapii – SWT i HIL – w jednej sesji zabiegowej przynosi najlepsze rezultaty. Można w ten sposób dotrzeć do każdej struktury objętej chorobą. Terapie wzajemnie się uzupełniają. Połączenie SWT i HIL sprawdza się w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, tendinopatii, naderwania mięśni lub ścięgien, występujących zwapnień oraz zwłóknień.
Przykład: choroba zwyrodnieniowa stawów
1. HIL – tryb analgetyczny
Pierwsza faza sesji zabiegowej.
Cel:
przygotowanie obszaru zabiegowego,
zmniejszenie bólu,
miejscowe znieczulenie.
2. Fala uderzeniowa
Druga faza sesji zabiegowej.
Cel:
przyspieszenie regeneracji tkanek,
poprawa mikrokrążenia,
zmniejszenie bólu,
dezintegracja zwłóknień i zwapnień.
3. HIL – tryb biostymulacyjny
Trzecia faza sesji zabiegowej.
Cel:
przyspieszenie regeneracji tkanek,
poprawa mikrokrążenia.
W przerwie pomiędzy zabiegiem SWT + HIL (zabieg wykonuje się co trzy–siedem dni, od czterech do sześciu sesji w serii zabiegowej) można zastosować niezależnie laser wysokoenergetyczny, aby przyspieszyć efekty terapii.
Kompleksowa terapia: terapia radiofalowa ukierunkowana TR-Therapy + SIS – Super Indukcyjna Stymulacja
TR-Therapy to przełom w hipertermii tkankowej. Prąd zmienny o częstotliwości radiowej wnika w głąb tkanek, powodując ich selektywne przegrzanie. Dzięki temu bardzo szybko można uzyskać rozluźnienie mięśni, działać przeciwbólowo oraz pobudzić procesy regeneracji. Dodatkowo możliwość pracy w trybie atermicznym doskonale sprawdza się w przypadku problemów z układem limfatycznym, stanami po świeżych urazach, kiedy występuje obrzęk i krwiak.
Innowacyjne wykorzystanie pola elektromagnetycznego niskiej częstotliwości i wysokiej intensywności znalazło zastosowanie w terapii SIS – Supe...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 11 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!