Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
W listopadowym wydaniu czasopisma Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja poruszamy temat postępowania fizjoterapeutycznego w uszkodzeniu nerwu promieniowego. Piszemy również o mobilizacji blizny po cięciu cesarskim. Cięcie cesarskie polega na przecięciu powłok brzusznych i mięśnia macicy w celu wydobycia płodu. W 99% przypadków nacięcie macicy wykonuje się poprzecznie w jej dolnym odcinku. Terapia blizny po cesarskim cięciu obejmuje przygotowanie okolicznych tkanek i usunięcie obrzęku, który jest nagromadzony wokół rany, a także mobilizację zarówno samej blizny, jak i powłok brzusznych. Opisujemy też, jak postępować w przypadku zespołu mięśnia gruszkowatego u aktywnych sportowców. Zapraszamy do lektury!
FIZJOTERAPIA POOPERACYJNA STAWU BIODROWEGO PO ZŁAMANIU BOCZNYM SZYJKI KOŚCI UDOWEJ
Staw biodrowy ze względu na swoją funkcję lokomocyjną i podporową odgrywa istotną rolę w codziennym życiu. Jakiekolwiek zaburzenia w jego obrębie potrafią bardzo ograniczyć możliwości chorego. W przypadku urazów rzutujących na prawidłowe funkcjonowanie stawu ważne jest wczesne rozpoczęcie fizjoterapii w celu wykluczenia jego zaburzeń. Programując rehabilitację, należy uwzględnić indywidualny stan pacjenta, a postępowanie dobrać do jego możliwości funkcjonalnych.
Szyjka kości udowej to część kości udowej, która znajduje się bezpośrednio pod tzw. bliższym zakończeniem kości udowej, czyli głową kości udowej. Głowa kości udowej łączy się z miednicą, tworząc staw biodrowy. Tym samym złamanie szyjki kości udowej dotyczy okolicy leżącej w bezpośredniej bliskości stawu biodrowego. Do tego typu złamań dochodzi w następstwie upadku na okolicę biodra. Większość takich złamań dotyczy osób w podeszłym wieku. U osób młodszych do powstania tego typu złamania konieczna jest dużo większa siła, np. upadek z dużej wysokości lub wypadek komunikacyjny. U osób młodych rzadko dochodzi do takiego złamania bez urazu, w mechanizmie tzw. złamania zmęczeniowego.
DIAGNOSTYKA I TERAPIA ZESPOŁU MIĘŚNIA GRUSZKOWATEGO U AKTYWNYCH SPORTOWCÓW
Zespół mięśnia gruszkowatego to coraz częściej spotykana dolegliwość układu ruchu, nazywa popularnie rwą gruszkowatą. Co ciekawe, występuje ona zarówno u osób ćwiczących i aktywnych fizycznie, jak również tych, którzy prowadzą mało sportowy tryb życia i mają głównie pracę siedzącą. Objawy przypominają rwę kulszową i tak też bywają diagnozowane. Charakterystyczne są tu bóle odcinka lędźwiowego, okolicy pośladka i promieniowanie do uda lub całej kończyny. Podane wyżej objawy wynikają z uciśnięcia lub podrażnienia nerwu kulszowego, są natomiast wynikiem nadmiernych napięć w obszarze mięśnia gruszkowatego, a nie jak w przypadku dysk-pochodnych bóli przez krążek międzykręgowy. Ze względu na swoją niespecyficzność diagnostyka może przysporzyć wiele trudności zarówno ortopedom, jak i fizjoterapeutom.
POSTĘPOWANIE REHABILITACYJNE W ENDOMETRIOZIE
Endometrioza (EM, gruczolistość zewnętrzna) jest jednym z najczęstszych schorzeń ginekologicznych w wieku rozrodczym, estrogenozależnym, powodujących ból menstruacyjny i miednicowy. Endometrioza (EM) jest zaburzeniem charakteryzującym się ektopową obecnością i wzrostem funkcjonalnej tkanki endometrium, gruczołów i zrębu poza macicą. Przyjmuje się, że od 5 do 15% kobiet w wieku rozrodczym oraz 30–50% kobiet (wg różnych źródeł) ze stwierdzoną niepłodnością choruje na endometriozę. Podaje się, że na endometriozę choruje ok. 80% kobiet z bolesnym miesiączkowaniem. Choroba ulega regresji po menopauzie, a okres aktywny przypada na pokwitanie.
Zawartość dostępna online
Case study numeru
Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim
Otwarty dostęp
Patologie stawu biodrowego
Z praktyki gabinetu
Postępowanie rehabilitacyjne w endometriozie