Na łamach październikowego wydania czasopisma Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja poruszamy temat rehabilitacji ruchowej niemowlęcia z wadą rozwojową narządu wzroku według koncepcji NDT Bobath. Zajmujemy się również zagadnieniem równorzędności praw oraz adaptacji warunków i możliwości do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w obliczu doświadczania przemocy. Istnieje wiele nurtów ideologicznych, które szerzą wśród społeczeństwa hasła takie jak równość, wolność i tolerancja dla każdej grupy społecznej. Pomimo powszechnie głoszonej równości społecznością narażoną na brak równych szans są osoby z niepełnosprawnościami. Przybliżamy też temat uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego i rehabilitacji tego urazu. Zapraszamy do lektury!
PROMIENIOWANE RTG W PRAKTYCE FIZJOTERAPEUTYCZNEJ
Promieniowanie radiologiczne (RTG) jest złotym standardem diagnostyki obrazowej. Jest badaniem szybkim w wykonaniu, powszechnym i niedrogim, a ukazanie rzeczywistego obrazu układu kostnego daje mu atut, którym przewyższa nowoczesne badania diagnostyczne. Zastosowanie zarówno aparatów rentgenowskich, jak i innych diagnostycznych aparatów nieinwazyjnych ma swoje zasady, cele i wzajemnie się uzupełnia. Należy pamiętać, w jakich sytuacjach ich używać, aby wykluczyć czynnik szkodliwości w dojściu do celu, jakim jest diagnostyka pacjenta.
ATAK NEURALGII W TRENINGU Z OBCIĄŻENIEM ZEWNĘTRZNYM OBRĘCZY BARKOWEJ
Pojawienie się dolegliwości bólowych podczas treningu siłowego znacznie obniża komfort oraz przyjemność podczas ćwiczeń. Może też wiązać się z dużym niepokojem, kiedy to ból wystąpi w okolicy klatki piersiowej. Wówczas często pojawia się obawa o problemy związane z sercem i układem krążenia. Gdy jednak kłucie w klatce pojawiło się nagle, a nasila się podczas głębokiego wdechu i po chwili odpoczynku zaczyna ustępować, najprawdopodobniej nie jest to problem kardiologiczny, a związany z podrażnieniem nerwów obwodowych.