Leczenie skolioz, kifoz, lordoz z uwzględnieniem m.in. zasad metody FED
W najnowszym wydaniu czasopisma “Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” piszemy o tym, kiedy i jak stosować miejscowe leki przeciwzapalne. Porównujemy żele ze sprayami w leczeniu bólu tkanek miękkich związanych ze skręceniami stawów i ostrym urazowym zapaleniem ścięgien. Przeczytasz też o zastosowaniu taśm kinezjologicznych w stłuczeniach mięśni przedramienia i ramienia. Polecamy lekturę case study, które dotyczy kompleksowego usprawniania stawu skokowego po złamaniu trójkostkowym leczonym operacyjnie.
WYKORZYSTANIE TERAPII ENF W PRAKTYCE
Procedury terapeutyczne zmieniają się na przestrzeni lat, na rynku pojawiają się nowe technologie mające zastosowanie w fizjoterapii. Przykładem może tu być technologia ENF, czyli electro-neuro-feedback, opierająca się przede wszystkim na feedbacku i dostosowaniu bodźca do odpowiedzi tkankowej. Terapia ENF jest celowana, personalizowana i skuteczna.
LASER WYSOKOENERGETYCZNY W LECZENIU POOPERACYJNYM
Nowoczesna fizykoterapia, do której można zaliczyć laser wysokoenergetyczny, terapię TECAR, falę uderzeniową czy przezskórną elektrolizę EPTE®, stanowi przełom w zastosowaniu fizykoterapii w procesie leczenia. W artykule zostanie przybliżona terapia laserem wysokoenergetycznym oraz przedstawione studium przypadku pacjentki po mikrofraturyzacji bruzdy międzykłykciowej kości udowej kolana prawego.
DYSPRAKSJA U DZIECI
Ruch towarzyszy nam przez cały czas od życia płodowego do późnej starości. Po narodzinach dziecko zaczyna się komunikować ze swoimi rodzicami, wykorzystując właśnie ruch. Oceniamy je pod względem jakości i liczby wykonywanych ruchów. Im dziecko jest starsze, tym wachlarz zdolności motorycznych jest coraz większy. Trudności związane z planowaniem ruchu występują u dzieci, u których stwierdzono uszkodzenia w obrębie układu nerwowego czy narządu ruchu, ale mogą pojawić się również u dzieci prawidłowo rozwijających się. Należy takie dziecko poddać diagnozie i na jej podstawie skierować dziecko na terapię integracji sensorycznej lub rehabilitację czy zapisać na dodatkowe zajęcia ruchowe adekwatne do możliwości i wieku dziecka.
Zawartość dostępna online
Z praktyki gabinetu
Leczenie skolioz, kifoz, lordoz z uwzględnieniem m.in. zasad metody FED
Wpływ zastosowania wkładek do butów FootBalance na korekcję postawy ciała pilota wojskowego
Ruchowe testy palpacyjne w ocenie dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego. Stopień ich trafności i rzetelności w próbach klinicznych – cz. 2
Kiedy i jak stosować miejscowe leki przeciwzapalne? Żele vs. spraye w leczeniu bólu tkanek miękkich związanych ze skręceniami stawów i ostrym urazowym zapaleniem ścięgien
Otwarty dostęp
Laser wysokoenergetyczny w leczeniu pooperacyjnym
Nowoczesne metody fizjoterapii
Wykorzystanie terapii ENF w praktyce. Protokół postępowania w przypadku skręcenia stawu kolanowego
Z praktyki gabinetu
Dyspraksja u dzieci. Przykład terapii
Zastosowanie metody kinesiotapingu w stłuczeniach mięśni przedramienia i ramienia
Uzupełnianie niedoborów i rehabilitacja jako skuteczny duet w walce z bólem pleców
Ultrasonografia narządu ruchu
Patologie ścięgna Achillesa – cz. 2
Otwarty dostęp
Kompleksowe usprawnianie stawu skokowego po złamaniu trójkostkowym leczonym operacyjnie