W ostatnich latach popularność biegów długodystansowych znacznie wzrosła. Konsekwencją tego są coraz częstsze wizyty amatorów biegania w gabinetach fizjoterapeutycznych. Uskarżają się oni na ostry ból po bocznej stronie stawu kolanowego.
Większość terapeutów, słysząc ostrym bólu po bocznej stronie stawu kolanowego, pomyśli o zespole pasma biodrowo-piszczelowego, co nie będzie minięciem się z prawdą. Ból okolicy kłykcia bocznego kości udowej jest bardzo popularną dolegliwością, na którą cierpią przede wszystkim amatorzy biegów długodystansowych.
Statystycznie zespół pasma biodrowo-piszczelowego jest najczęstszą kontuzją wśród zdiagnozowanych dolegliwości u długodystansowców. Schorzenie to jest również powszechne wśród kolarzy (15–24% wszystkich przeciążeń) [1]. Jak się jednak okazuje, coraz więcej badań obala starą teorię powstawania zespołu pasma biodrowo-piszczelowego. Dochodzi do tego, że niektórzy negują istnienie owego syndromu.
POLECAMY
Przyczyny powstania syndromu pasma biodrowo-piszczelowego
Żeby zrozumieć potencjalne przyczyny powstania ITBS, należy znać budowę pasma biodrowo-piszczelowego (PBP), będącego częścią powięzi szerokiej uda.
Przyczep proksymalny tworzą trzy pasma ścięgniste:
- pasmo przednio-górne w przedłużeniu włókien ścięgnistych mięśnia napinającego powięź szeroką,
- pasmo tylno-górne w przedłużeniu głębokich włókien ścięgnistych mięśnia pośladkowego wielkiego,
- pasmo środkowe w przedłużeniu grubej, ścięgnistej powięzi mięśnia pośladkowego średniego.
Pasmo biodrowo-piszczelowe biegnie po bocznej stronie uda, ma szerokości 6 cm i przechodzi pod kłykciem kości udowej [2].
Przyczep dystalny również jest rozbudowany. P...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!