Sposób, w jaki człowiek ustawia ciało, bezpośrednio wpływa na to, jak działa jego system komunikacji: układ nerwowy, układ krążenia, układ trawienia oraz pozostałe układy. Łączy się to także z nastrojem i stanem emocjonalnym. Część emocjonalna człowieka ma niezwykłe połączenie z ciałem oraz oddziaływanie na nie. Przejawia się to w ten sposób, że w każdej sekundzie ciało człowieka reaguje na otoczenie poprzez układy dokrewny i nerwowy.
Ciało daje informację o przeciążeniu poprzez ból i utratę ruchomości. Utrata ruchomości jednej części ciała poprzez system powięziowy przenosi napięcie na inne, nawet – wydawałoby się – odległe części ciała, np. utrata ruchomości stawów stopy poprzez mięśnie strzałkowe, pasmo biodrowo-piszczelowe, mięsień pośladkowy wielki, powięź piersiowo-lędźwiową, mięsień najszerszy grzbietu i stawy, które po drodze spotyka, może spowodować dysfunkcję i ból barku.
Z innej strony dysfunkcja jednego z narządów wewnętrznych może wpływać na zmianę napięć w układzie mięśniowym, więzadłowym, stawowym i powięziowym, a także trawiennym, oddechowym, naczyniowym, nerwowym czy moczowo-płciowym. Poprzez odruchy trzewno-somatyczne i somatyczno-trzewne narządy wewnętrzne, układ mięśniowo-szkieletowy, a także sfera emocjonalna ściśle na siebie oddziałują. Narządy trzewne poprzez system nerwowy mogą wpływać na ruchomość stawów kręgosłupa, napięcia mięśniowe lub powodować dolegliwości bólowe, np. wątroba poprzez nerw przeponowy (C3–C5) może wpływać na bóle barku, a żołądek generować ból pomiędzy łopatkami.
Dlatego w leczeniu pacjenta ważne jest zwracanie uwagi na całego człowieka, na wszystkie układy i narządy wewnętrzne. W terapii manualnej warto zwrócić uwagę na kluczowe miejsca, w których częściej dochodzi do napięć, utraty ruchomości tkankowej, ruchomości narządu czy ruchomości stawowej. Miejsca te są ważne i pomocne w terapii pacjenta.
To miejsca skrzyżowań napięć – miejsca w ciele, w których dochodzi do zmiany kierunków napięć, miejsca, w których kumulują się połączenia mięśniowo-powięziowe, żylne czy nerwowe. Znajduje się tu więcej proprioreceptorów czy neuroreceptorów. Są to punkty kluczowe w terapii manualnej. Zwraca się uwagę i oddziałuje manualnie na struktury powięziowe, ścięgniste, więzadła,...
Miejsca skrzyżowań napięć – punkty kluczowe w terapii manualnej
Ciało człowieka, jego układ mięśniowo-szkieletowy, potrzebuje ogromnej ilości energii do funkcjonowania, utrzymania postawy i poruszania się. Jeśli się go nadużywa, przez co marnuje się energię, obciąża się poszczególne części ciała: kręgosłup szyjny, lędźwiowy, stawy biodrowe, kolanowe czy stopy, dochodzi do nadmiernej eksploatacji tych okolic.
Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.