Temat numeru sześćdziesiątego ósmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Uszkodzenia kończyny dolnej oraz górnej w tenisie ziemnym”. W ostatnich latach gra w tenisa wymaga coraz większej szybkości i siły, co wiąże się także z wysokim ryzykiem kontuzji, szczególnie w kończynach dolnych. W takich wypadkach konieczna jest właściwa diagnostyka i postępowanie rehabilitacyjne.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Terapia schorzeń kręgosłupa metodą flexion distraction”. Jest to bezpieczna i poparta licznymi badaniami metoda, która wykazuje wysoką skuteczność w przypadku problemu, jakim są schorzenia kręgosłupa, a dokładnie przepukliny międzykręgowe. Opracowana przez Jamesa M. Coxa na początku lat 60. XX w. jest obecnie stosowana przez 64% chiropraktyków w USA.
„Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) to zakażenie, owrzodzenie, destrukcja tkanek głębokich stopy (także kości) spowodowane uszkodzeniem nerwów obwodowych lub naczyń stopy o różnym stopniu zaawansowania” – pisze ekspert. Wyróżnia się podział na stopę cukrzycową neuropatyczną, naczyniową i mieszaną. W każdym z tych przypadków może dojść do infekcji, grożącej zgorzelą, a następnie amputacją. Odnosząc się do tego problemu, autor przywołuje technikę deep oscillation, czyli głębokiej oscylacji. Poprawa perfuzji oraz bakteriostatyczne i przeciwbólowe oddziaływanie, która wykazuje, dobrze sprawdza się w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej.
Kinesiology tape to elastyczne plastry, zbliżone ciężarem i grubością do właściwości ludzkiej skóry. Mają liczne grono zwolenników wśród sportowców, ale i pacjentów ośrodków rehabilitacyjnych. Nie ograniczają ruchów, nie uczulają i stosowane są w odniesieniu do ogólnego stanu pacjenta. Ich zadaniem jest „przywrócenie funkcji organizmu do stanu homeostazy, wykorzystując zasady komunikacji układu sensoryczno-motorycznego”. W aktualnym numerze omawiamy, jak technika kinesiology tape wykorzystywana jest w sporcie.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy problem, jakim jest skrzywienie boczne kręgosłupa u dzieci oraz przedstawiamy ćwiczenia wykonywane w pozycji siedzącej z innowacyjnym aparatem SKOL-AS. Konstrukcja aparatu wykorzystuje fizjologiczne i biomechaniczne uwarunkowania organizmu.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Rehabilitacja lecznicza a prawa pacjenta do świadczeń gwarantowanych”. Autorka zwraca uwagę na fakt, że przepisy ustawowe zapewniają pacjentom świadczenia w konkretnym standardzie, przy czym decyzja o skorzystaniu z tego typu świadczeń, jest równoznaczna ze zgodą na tenże standard. Świadczenia mają na celu przywrócenie choremu utraconej sprawności i podjęcie działania, która ma zapobiec ich utracie w przyszłości.