Temat numeru sześćdziesiątego siódmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Rehabilitacja pacjenta po skojarzonym leczeniu mięsaka tkanek miękkich. Opis przypadku”. Jest to istotne i warte uwagi zagadnienie, ponieważ powstaje niewiele publikacji dotyczących usprawniania osób z nowotworami tkanek miękkich.
„Mięsak tkanek miękkich wymaga wielospecjalistycznego postępowania skojarzonego. Podstawową procedurą jest leczenie chirurgiczne. Guz usuwany jest z szerokim marginesem lub wykonuje się operację typu en block (blokową/przedziałową), obejmującą grupę mięśni (z przyczepami), bliznę na skórze i kanał po wcześniejszej biopsji (wycinku)” – pisze ekspert. Dodaje też, że leczenie nowotworów złośliwych może wiązać się z uszkodzeniem struktury zdrowej tkanki, narządu i ich czynności. Nawiązując do tych problemów, opisuje przypadek pacjenta cierpiącego na nowotwór mięśnia czworogłowego kończyny dolnej lewej.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne w zespole mięśnia gruszkowatego”. Jest to dolegliwość, która może przypominać atak rwy kulszowej. Zespół mięśnia gruszkowatego wyróżnia „ból okolicy biodra schodzący do pośladka, a nawet wzdłuż kończyny dolnej, uczucie drętwienia kończyny dolnej po stronie bolesnego pośladka, tkliwość palpacyjna mięśnia gruszkowatego”. W tekście przedstawiono opis rozpoznania, błędy treningowe oraz właściwą fizjoterapię wraz z bogatą dokumentacją zdjęciową.
Nie jesteśmy w stanie zahamować procesu starzenia, z którym wiążą się różnorodne ograniczenia oraz choroby. Tracimy zdolności regeneracyjne, obniża się nasza sprawność umysłowa i fizyczna. Wielu dolegliwościom towarzyszy ból łagodzony odpowiednimi środkami. Te jednak często wywołują skutki uboczne. Właśnie dlatego, ważne jest poszukiwanie innych metod zwalczania dolegliwości bólowych. Jedną z nich jest magnetoterapia, skuteczna m.in. w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, owrzodzeń, trudno gojących się ran czy osteoporozie pierwotnej. Magnetoterapia sprawdza się również w leczeniu lekoodpornej depresji.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo pierwszy z cyklu artykuł, w którym omawiamy zmiany zachodzące w analizowaniu ludzkiego ruchu oraz rozumienia pojęcia, jakim jest biomechanika. Przybliżymy Państwu koncepcję Anatomy Trains, metodę integracji strukturalnej KMI, a także informacje związane z rolą powięzi w ludzkim ciele.
W tej samej rubryce przedstawiamy metodę SpiroTiger. Znacznie zwiększa ona wydajność mięśni respiracyjnych oraz kształtuje elastyczność mięśni oddechowych i struktury całej klatki piersiowej, co pozwala na pobieranie większej ilości tlenu. Z metody SpiroTiger chętnie korzystają sportowcy, jednak sprawdza się także w chorobach układu oddechowego czy otyłości. Choć wśród lekarzy w Polsce jest wciąż mało znana, warto się z nią zapoznać.
Na łamach naszego czasopisma omawiamy także zespół trzaskającego biodra oraz odpowiednią w tym wypadku fizjoterapię. Mgr Marta Kuszewska zwraca uwagę na typy trzaskającego biodra, etiologię problemu i załącza opis przypadku wraz z terapią.