Temat numeru sześćdziesiątego szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Zastosowanie technik osteopatycznych u pacjentek z dolegliwościami bólowymi dna miednicy”. To ważne, lecz bardzo szerokie zagadnienie wymagające spojrzenia z różnych perspektyw, co prezentujemy w najnowszym artykule.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Ból pośladka. Wybrane sposoby badania i terapii dysfunkcyjnych struktur – ujęcie holistyczne”. Fizjoterapeuci często spotykają się w swojej praktyce z bólem tych okolic, który zazwyczaj powiązany jest z dolegliwościami kręgosłupa lędźwiowego. Co ciekawe, za ból pośladka rzadko odpowiada mięsień pośladkowy wielki. Mgr Dawid Urbaniak w aktualnym numerze przedstawia „charakterystykę struktur, które warto poddać badaniu czynnościowemu, biorąc pod uwagę ich potencjalnie bezpośredni związek z omawianym problemem”.
W termoterapii wykorzystywane są zarówno naturalne czynniki fizykalne, jak i takie uzyskiwane za sprawą aparatury medycznej. Należy pamiętać, że termoterapia oddziałuje zazwyczaj na cały organizm, nawet gdy zabiegi mają charakter miejscowy. Autorzy opracowania wskazują na znaczenie znajomości fizjologicznych aspektów oddziaływania bodźców termicznych, ponieważ dzięki temu fizjoterapeuta ma pewność, że wykonywane przez niego zabiegi będą skuteczne, ale i bezpieczne. W tekście znajdą Państwo omówienie zjawiska termoregulacji, roli podwzgórza, wymiany ciepła, cyklicznych zmian temperatury wewnętrznej oraz mechanizmu działania układu termoregulacji wraz z zabiegami z zakresu ciepłolecznictwa i zimnolecznictwa.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” Michał Dachowski omawia, jak w rehabilitacji ortopedycznej można wykorzystać wałki Blackroll. Temat tekstu to „terapia ukierunkowana na utworzenie stabilności stopy oraz jej asymilacji do wszystkich faz chodu fizjologicznego” na przykładzie pacjenta po wypadku komunikacyjnym. Doznał on zniszczenia obu kości piętowych, a następnie został poddany operacji zespalającej odłamy kości piętowej oraz pozostałych kości.
Państwa uwadze polecamy także artykuł pt. „Stopa wydrążona – propozycje terapii”. Ta bolesna deformacja może być wywołana przez noszenie zbyt ciasnego obuwia czy skarpetek, towarzyszyć mózgowemu porażeniu dziecięcemu, chorobom mięśni czy niedowładom spastycznym. Stopa wydrążona wymaga przede wszystkim wprowadzenia właściwych ćwiczeń, które opisano tekście, jak i wsparcia w postaci masaży czy obuwia ortopedycznego.
Marcin Rosiński przedstawia także ćwiczenia konieczne w przypadku, jakim jest ograniczona ruchomość stawu skokowego.