TR-THERAPY
Temat numeru sześćdziesiątego piątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Fizjoterapia w terapii pęcherza neurogennego”. W przypadku choroby, jaką jest pęcherz neurogenny – leczenie farmakologiczne z bardzo dobrymi rezultatami wspierane jest przez fizykoterapię oraz ćwiczenia.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Serdecznie zapraszamy Państwa do działu „Nowoczesne metody fizjoterapii” i lektury artykułu pt. „Stawy skroniowo-żuchwowe w osteopatii. Część 2. Informacje specjalistyczne”, będącego kontynuacją tekstu z poprzedniego numeru. Osteopatia w przypadku stawów skroniowo-żuchwowych polecana jest z uwagi na jej ostrożny charakter. W związku z tym przedstawiamy propozycje postępowania terapeutycznego z dokumentacją zdjęciową, prognozy w przypadku zastosowania osteopatii, koszty terapii, środki ostrożności i zalety, a także postępowanie stomatologiczne jej towarzyszące.
W tym samym dziale powracamy do tego, jak sonofeedback sprawdza się w praktyce fizjoterapeuty. W kontynuacji artykułu przedstawiamy kolejne, wybrane przez nas zabiegi.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Leczenie zachowawcze w uszkodzeniu ścięgna Achillesa”. Grupa ekspertów wskazuje, że leczenie nieoperacyjne w tym przypadku jest rzadkie, choć sprawdza się, gdy chodzi o niewielkie przerwanie/naderwanie ścięgna. Stosowane jest także u osób starszych czy prowadzących siedzący tryb życia oraz przewlekle chorych. Uszkodzenie ścięgna Achillesa i leczenie zachowawcze w tym wypadku, wymaga całkowitej rezygnacji ze sportu oraz unieruchomienia stopy na dwa tygodnie. W tekście przedstawiamy dalsze postępowanie w tej kwestii.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo opis przypadku dziecka z zespołem Retta wraz z postępowaniem fizjoterapeutycznym. „Zespół Retta to choroba o podłożu genetycznym, związana z mutacją w chromosomie X, dotyczy głównie dziewczynek. Obraz kliniczny obejmuje szereg zaburzeń neurorozwojowych, które prowadzą do niepełnosprawności ruchowej oraz ograniczają możliwość komunikacji z otoczeniem” – pisze ekspert. Dziecko z tym zespołem wymaga ciągłej opieki fizjoterapeutycznej, która ma wspomagać rozwój psychoruchowy.
W tej samej rubryce omawiamy także, jak ważna jest stabilizacja stawów obwodowych wykorzystująca ortezę w profilaktyce, ale i postępowaniu pourazowym.
Zawartość dostępna online
Artykuł sponsorowany
TR-THERAPY
Nowoczesne metody fizjoterapii
Sonofeedback w praktyce fizjoterapeuty. Część 2. Wybrane zabiegi
Stawy skroniowo-żuchwowe w osteopatii. Część 2. Informacje specjalistyczne*
Temat miesiąca
Fizjoterapia w terapii pęcherza neurogennego
Z praktyki gabinetu
Ból pośladka. Wybrane sposoby badania i terapii dysfunkcyjnych struktur – ujęcie holistyczne
Z praktyki gabinetu
Leczenie zachowawcze w uszkodzeniu ścięgna Achillesa
Terapia dziecka z zespołem Retta – opis przypadku
Zakres i warunki realizacji świadczeń zdrowotnych udzielanych przez fizjoterapeutę
Palpacja okolicy nadgarstka
Znaczenie stabilizacji stawów obwodowych wykorzystującej ortezy w profilaktyce i postępowaniu pourazowym