Temat numeru sześćdziesiątego czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Stawy skroniowo-żuchwowe w osteopatii, cz. 1. Informacje specjalistyczne”. W artykule przedstawiamy zarys jednej z możliwości diagnostyki i terapii w przypadku stawów skroniowo-żuchwowych.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Ujęcie osteopatyczne zakłada pogląd na każdą część ciała w odniesieniu do całego organizmu. Podobnie jest w przypadku zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Z artykułu dowiedzą się Państwo, że badania poprzedzają ogólne testy, które mają na celu rozpoznanie obszarów zaangażowanych w zespół dysfunkcji stawów. Autor wskazuje, że statyka ciała i stawy skroniowo-żuchwowe wzajemnie na siebie oddziałują.
Zachęcamy do zapoznania się z działem „Nowoczesne metody fizjoterapii”, w którym przedstawiamy, jak sonofeedback sprawdza się w praktyce fizjoterapeuty. To skuteczna metoda umożliwiająca pełne zaangażowanie pacjenta w terapię oraz sprawienie, że będzie współodpowiedzialny za jej efekty. „Zmieniła jakościowo model rehabilitacji, czyniąc go bardziej zindywidualizowanym i dostosowanym do aktualnych potrzeb pacjenta. Okazała się przez to bardzo efektywnym narzędziem, skracając czas instruktażu pacjenta do uzyskania pożądanego wzorca ruchu. Wymienione powyżej zastosowania metody sygnalizują tylko jej przydatność” – wskazuje ekspert. Sonofeedback wyróżnia prostota i możliwość licznych modyfikacji.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Paluch koślawy – postępowania fizjoterapeutyczne”. Ta bardzo częsta deformacja wywołuje dolegliwości bólowe i może zaburzać mechanikę chodu, jest również defektem kosmetycznym. Problem opisujemy na przykładzie przypadku 57-letniej pacjentki z paluchem koślawym obustronnym, skarżącej się na trudności z doborem obuwia i bolesne modzele po stronie podeszwowej. Przedstawiamy poszczególne etapy terapii wraz z dokumentacją zdjęciową.
W tym samym dziale prezentujemy także, jak można leczyć rany odleżynowe z zastosowaniem mikroprądów. Należy pamiętać, że odleżyny to problem natury klinicznej, jednak wiąże się także z cierpieniem psychicznym. Chory na długi czas zostaje wykluczony z życia społecznego, co obniża jego nastrój i samoocenę. Mimo ciągłego rozwoju medycyny to wciąż bardzo poważne powikłanie, z którym walka jest trudna. Ze względu na to, w aktualnym numerze opisujemy działanie mikroprądów na podstawie licznych przykładów.
Poruszamy także niezmiennie aktualny temat, jakim jest operacyjne leczenie żylaków. Zdarza się, że konieczne jest kilkukrotne wykonanie zabiegu z uwagi na nawroty tej przykrej dolegliwości. W przypadku tego schorzenia nie wystarcza jedynie leczenie inwazyjne – należy stosować rehabilitację, kompresjoterapię oraz inne odpowiednie w danym wypadku metody.