Temat numeru sześćdziesiątego trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Koncepcja pracy z aparatem mowy i kompleksem mięśni gnykowych u osób z porażeniem połowiczym twarzy po udarze niedokrwiennym mózgu”. Tego typu uraz zwany także zawałem mózgu może doprowadzić do ubytków neurologicznych, a w skrajnych przypadkach śmierci. Udarowi towarzyszą zaburzenia mowy i świadomości oraz porażenie połowicze.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Ból pachwiny może wiązać się z podrażnieniem tkanek kompleksu biodrowo-miedniczo-lędźwiowego, ale także innych narządów ruchu. By rozpocząć terapię konieczne jest „wyodrębnienie owej dysfunkcyjnej struktury bądź struktur oraz próba odkrycia mechanizmów, które do tej dysfunkcji doprowadziły”. Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne u pacjenta z bólem pachwiny – podejście holistyczne”, w którym omawiamy ten problem.
Pachwina, która leży na styku kończyny dolnej, miednicy i tułowia wymaga podejścia holistycznego, czyli oceny czynnościowej wielu struktur narządu ruchu. W aktualnym numerze przedstawiamy symptomatologię i praktyczne sposoby badania oraz terapii struktur narządu ruchu, mogących odpowiadać za ból pachwiny. Warto pamiętać, że objawy pacjenta są często związane z podrażnieniem kilku struktur z dominacją jednej z nich.
Opisujemy również chorobę, jaką jest zespół zamrożonego barku. Przebiega ona w trzech fazach, do których zalicza się bolesne zamrożenie, stabilne zamrożenie oraz stopniowe odmrożenie. Już w pierwszej fazie stosuje się leczenie ortopedyczne, bez ćwiczeń, lecz z wykorzystaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ekspert ostrzega przed unieruchomieniem kompleksu barkowego, które grozi przejściem ze stanu ostrego w stan przewlekły. W artykule omawiamy, jak w zespole zamrożonego barku sprawdza się niezwykle skuteczna metoda FDM.
W dziale „Z praktyki gabinetu” skupiamy się m.in. na problemie, jakim jest entezopatia rozcięgna podeszwowego, zwana także ostrogą piętową. Towarzyszy mu „uporczywy ból pięty, pojawiający się podczas obciążenia stopy ciężarem ciała, zlokalizowany w dolno-przyśrodkowej części pięty”. Pacjenci zgłaszający się do fizjoterapeuty, często narzekają na największe natężenie bólu i sztywności rano oraz po czasie spędzonym w bezruchu. W tekście opisujemy, jak terapia mięśniowo-powięziowa wpływa na leczenie entezopatii rozcięgna podeszwowego.
Zachęcamy także do zapoznania się z rubryką „Nowoczesne metody fizjoterapii”, w której jednym z poruszanych tematów jest terapia w wodzie. Ma ona szerokie zastosowanie i często występuje w roli uzupełnienia innych terapii. Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Wybrane metody rehabilitacji w wodzie”. Na łamach naszego czasopisma pojawia się także Funkcjonalna Terapia Manualna, która ma wspomagać efektywną aktywację siły i wytrzymałość mięśni.