Temat numeru sześćdziesiątego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Anatomia palpacyjna okolicy barkowej”. Autor artykułu wskazuje na jej znaczenie w wielu zabiegach oraz fakt, że jest to podstawa terapii manualnej.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Praktyczne metody fizjoterapii” opisujemy magnetoterapię, która cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Magnetoterapia wykorzystuje „lecznicze działanie magnesów i urządzeń wytwarzających pole magnetyczne o różnej charakterystyce fizycznej na ustrój człowieka”. Jej zaletą jest m.in. przenikanie przez wszystkie struktury ustroju, dzięki czemu możliwe jest szybkie rozpoczęcie wspomagania leczenia. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym autor przedstawia także inne zalety tej metody oraz opisuje sam zabieg i wykorzystywane w nim urządzenia. Dowiedzą się także Państwo, w jakich dolegliwościach magnetoterapia jest skuteczna.
W tej samej rubryce publikujemy artykuł pt. „Masaż lodem jako element krioterapii po biegach maratońskich”. Bieg maratoński to długotrwały wysiłek, który powoduje zwiększenie napięcia mięśniowego, skrócenie fizjologicznej ruchomości i rozciągliwości tkanek miękkich, w tym mięśni, a także powstawanie obrzęków. Masaż lodem powinien być wykonywany od razu po wysiłku. Przedstawiamy opis oraz działanie masażu wraz z dokumentacją zdjęciową.
W niniejszym numerze prezentujemy także, jak może wyglądać rehabilitacja po udarze mózgu, a dokładnie usprawnianie chodu z wykorzystaniem urządzenia odciążającego parenstand w połączeniu z bieżnią. To ważna kwestia, ponieważ aż w 70% przypadków skutki udaru mózgu uniemożliwiają samodzielne przemieszczanie się. Właśnie dlatego głównym celem rehabilitacji po udarze jest przywrócenie pacjentom możliwości poruszania się. Na łamach czasopisma opisujemy przypadek pacjenta po udarze krwotocznym lewej półkuli mózgu i przykładowe ćwiczenia po udarze.
W przypadku choroby, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne – rehabilitacja pozwala chorym jak najdłużej utrzymać sprawność w każdej dziedzinie. SLA/MND wymaga kompleksowego postępowania terapeutycznego z udziałem zespołu specjalistów. W artykule pt. „Rehabilitacja domowa pacjenta ze stwardnieniem bocznym zanikowym (SLA/MND) – opis przypadku” przedstawiamy postępowanie w przypadku 59-letniej pacjentki oraz ogólne zalecenia dotyczące usprawniania chorego na SLA.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Zwichnięcie przednie stawu barkowego – fizjoterapia w leczeniu zachowawczym”. Budowa stawu barkowego wpływa na niewielką stabilność tego stawu oraz jego podatność na kontuzje i urazy. W związku z tym przedstawiamy, jak powinna wyglądać rehabilitacja barku po zwichnięciu z podziałem na poszczególne etapy terapii. To długotrwały proces, którego efekty mogą być widoczne dopiero po około 6 miesiącach.