Temat numeru sześćdziesiątego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Osteopatia autonomicznego układu nerwowego”. Terapia manualna często przynosi zaskakujące efekty, czego źródłem mogą być procesy autoregulacji zachodzące za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym dr Piotr Godek omawia tę kwestię.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące tematy:
Wrastający paznokieć to dolegliwość, która dotyczy wielu osób w różnym wieku. Za to schorzenie mogą odpowiadać czynniki genetyczne, zaburzenia procesów mikrokrążenia czy niewłaściwa technika obcinania paznokci. Również uszkodzenia oraz deformacje palucha i stopy, nieodpowiednie obuwie oraz defekty i choroby płytki paznokciowej sprzyjają wrastaniu paznokci. Omawiamy ten problem z uwzględnieniem anatomii paznokcia, rozpoznaniem, studium przypadku oraz postępowania fizjoterapeutycznego. Co ważne, eksperci wskazują także na fakt, że wrastający paznokieć może wpływać na upośledzenie funkcji chodu.
W aktualnym numerze omawiamy również rehabilitację stawu kolanowego z patologią łąkotkową po leczeniu artroskopowym. Celem terapii fizykalnej w takim wypadku jest odzyskanie pełnej funkcji stawu oraz eliminacja bólu. Rehabilitacja stawu kolanowego z wykorzystaniem fizykoterapii oraz kinezyterapii pozwala na przyspieszone gojenie tkanek i powrót do sprawności. W artykule znajdą Państwo omówienie następujących metod: pole magnetyczne niskiej częstotliwości, laseroterapia, sonoterapia, elektrostymulacja.
W dziale „Z praktyki gabinetu” publikujemy artykuł pt. „Postępowanie rehabilitacyjne po implantacji łąkotki poliuretanowej”. Autorka wskazuje w nim na wyjątkowość i skuteczność implantu poliuretanowego Actifit, podkreślając jednocześnie, że rehabilitacja to element procesu leczenia, opisując szczegółowy program usprawniania. Postępowanie rehabilitacyjne w takim przypadku ma wpływać m.in. na likwidację bólu, wysięku, obrzęku oraz stanu zapalnego, osiągnięcie właściwej masy, siły i kontroli mięśniowej czy reedukację czucia głębokiego pacjenta.
W tej samej rubryce znajdą Państwo tekst pt. „Gabinet rehabilitacyjny a wypożyczanie sprzętu pacjentom”. Wynajem sprzętu to często element oferty w gabinetach i najczęściej towarzyszy mu umowa najmu w formie pisemnej. W tekście prawnik Anna Słowińska omawia prawa i obowiązki każdej ze stron w przypadku wypożyczania sprzętu.