Temat numeru sześćdziesiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego metodą neoligaments – opis przypadku”. Po raz kolejny na łamach naszego czasopisma pojawia się rehabilitacja po rekonstrukcji ACL. Uraz ten znacznie utrudnia i zmienia życie przede wszystkim młodych, aktywnych osób, które muszą zaprzestać m.in. uprawiania sportu.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Aktywność fizyczna oraz terapia czaszkowo-krzyżowa jako czynniki wpływające na zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę przy cukrzycy typu 1”. Przedstawiamy w nim przykład 5-letniego pacjenta z cukrzycą typu 1. U chłopca zaobserwowano okres remisji trwający rok, a następnie zwiększenie zapotrzebowania na insulinę. Zauważono, że wysiłek fizyczny podczas wakacji wywołał mniejsze zapotrzebowanie na insulinę i także w trakcie roku szkolnego wprowadzono regularny ruch. Gdy mimo wszystko zaczęły występować poważne wahania poziomu cukru we krwi, zdecydowano się na terapię czaszkowo-krzyżową.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” przedstawiamy jak koncepcja NDT-Bobath w połączeniu relaksacją Watsu, sprawdza się w terapii dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. W aktualnym numerze prezentujemy studium przypadku 5-letniego chłopca cierpiącego na tę chorobę. Zastosowano tutaj hydroterapię z kinezyterapią, odbywające się jedna po drugiej. Kinezyterapia z wykorzystaniem metody Bobath była kontynuacją terapii w wodzie. Na podstawie wyników przedstawionych w artykule można stwierdzić, że metoda Bobath w kinezyterapii oraz terapia Watsu to efektywne połączenie, dające dziecku szansę na niezależność w dorosłym życiu.
Poruszamy także poważny problem, jakim jest owrzodzenie podudzi, prowadzące do wykluczenia z życia społecznego na długi czas. Wywołuje ono dyskomfort i ból, a leczenie przysparza trudności. To z kolei skłania lekarzy do poszukiwania nowych metod walki z tą chorobą, np. z wykorzystaniem metod fizykalnych. W tekście prezentujemy, jak w leczeniu owrzodzenia podudzi sprawdza się pole magnetyczne niskiej częstotliwości, elektrostymulacja napięciowa czy sonoterapia.