Temat numeru pięćdziesiątego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Fizjoterapia w rozejściu spojenia łonowego u kobiet ciężarnych”. Postępowanie w takim wypadku ma na celu redukcję lub usunięcie przyczyn dolegliwości, przy czym bardzo ważne jest właściwe podejście do pacjentki. Terapeuta musi wykazać się wrażliwością i ostrożnością.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Wykorzystanie koncepcji BeBo. Trening Dna Miednicy w profilaktyce i terapii uroginekologicznej”. To ważny temat ze względu na częstość występowania wysiłkowego nietrzymania moczu i wstyd, wielokrotnie wiążący się z tym problemem. Trening dna miednicy pomaga pacjentom podnieść pewność siebie za sprawą zmiany postawy ciała na prostą oraz zyskania jego świadomości. Ponadto (co najważniejsze) przywrócona zostaje kontrola nad utraconymi funkcjami.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy problem, jakim jest torbiel galaretowata oraz postępowanie fizjoterapeutyczne, którego wymaga. „Torbiel galaretowata (ganglion) to zbudowana z tkanki łącznej, nienowotworowa przestrzeń jamista wypełniona płynem lub galaretowatą substancją, posiadająca otoczkę ze zbitej tkanki łącznej” – piszą eksperci. Może powodować bolesność podczas dotyku, ale i codziennych czynności. Ze względu na nie oraz możliwość powstania odczynu zapalnego czy zezłośliwienia zmiany, nie można jej lekceważyć. W aktualnym numerze przedstawiamy diagnostykę, leczenie oraz właściwe postępowanie fizjoterapeutyczne.
W tej samej rubryce publikujemy również przykładowe ćwiczenia na płaskostopie. Choć każde dziecko rodzi się z płaskostopiem fizjologicznym, z czasem ono zanika, a mięśnie stóp wzmacniają się. Mimo to, jest to częsta wada kończyn dolnych u dzieci wywołana przez źle dobrane obuwie lub zbyt szybką naukę chodzenia. Konieczne są wówczas ćwiczenia na płaskostopie oraz odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne.
Państwa uwadze polecamy także tekst, w którym przedstawiamy, jak może wyglądać terapia manualna w ciąży. To polecana metoda walki z bólem, która ma zastępować leczenie farmakologiczne. Wykazuje skuteczność potwierdzoną badaniami. „Zabiegi manualne mają na celu rozciąganie mięśni oraz innych tkanek przykurczonych i o podwyższonym napięciu, działają relaksująco oraz znoszą ból poprzez aktywację transmisji nerwowej przez włókna A (blokowanie przewodnictwa bólowego) i/lub stymulowanie uwalniania endorfin”– pisze ekspert.
Ponadto w niniejszym numerze omawiamy zastosowanie fali uderzeniowej. W przypadku metody jaką jest fala uderzeniowa – rehabilitacja jest skuteczna w następujących schorzeniach: ostroga piętowa, zapalenie powięzi podeszwowej, zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramieniowej (łokieć tenisisty) czy w terapii punktów spustowych.