FirstBIKE jako innowacyjna metoda terapeutyczna w dysplazji stawów biodrowych u dzieci
Temat numeru pięćdziesiątego ósmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Profilaktyka i postępowanie rehabilitacyjne w przypadku choroby Osgood-Schlattera”.
Choć choroba Osgooda-Schlattera jest znana już od dawna, jej przyczyny do dziś nie są w pełni wyjaśnione. Dotyczy ona przede wszystkim dzieci między 8 a 15 rokiem życia, przy czym częściej dotyka chłopców, co może wiązać się z ich większą aktywnością fizyczną. Grupa ekspertów w aktualnym numerze zaprezentuje Państwu dotychczasowe doniesienia naukowe w tym przypadku oraz pewne biomechaniczne uwarunkowania, znajdujące zastosowanie w rehabilitacji.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W rubryce „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Choroba Recklinghausena – zasadność diagnostyki w procesie usprawniania fizjoterapeutycznego skolioz”. Autorki zwracają w nim uwagę na znaczenie rozróżnienia między skoliozą idiopatyczną a skoliozą o podłożu genetycznym czy wrodzonymi wadami kręgosłupa. Istotne jest badanie całego ciała m.in. pod kątem plam i przebarwień na skórze oraz owłosienia w okolicy kręgosłupa, sygnalizujących choroby genetyczne, do których zalicza się właśnie chorobę Recklinghausena. Przedstawiamy jej objawy kliniczne, badanie fizjoterapeutyczne, podmiotowe i kliniczne oraz postępowanie fizjoterapeutyczne.
Zachęcamy także do lektury artykułu, w którym omówiony został problem, jakim jest dysplazja stawów biodrowych u dzieci oraz innowacyjna metoda leczenia, czyli FirstBIKE. Dysplazja stawu biodrowego dotyka aż 5% populacji noworodków i określana jest jako choroba uwarunkowana genetycznie. Wiąże się ona z niedorozwojem panewki stawowej i słabym rozwojem pozostałych struktur okołostawowych. W tekście przedstawiamy objawy towarzyszące dysplazji stawu biodrowego oraz nieinwazyjne metody leczenia. Autor dodaje, że FirstBIKE powinien towarzyszyć tym metodom, ponieważ wspomaga prawidłowe ułożenie bioder i ich ćwiczenie w trakcie rozwoju.
W przypadku choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane – rehabilitacja znacznie poprawia jakość życia oraz wydłuża je, choć jest wyjątkowo trudna i wymaga ciągłości. Ma za zadanie redukowanie objawów choroby, ale i poprawę stanu psychicznego pacjenta. W reedukacji mięśniowo-nerwowej wykorzystywana jest m.in. rehabilitacja metodą Bobath, PNF czy metoda Kabata. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym przedstawiamy postępowanie terapeutyczne wraz z obszerną dokumentacją zdjęciową.
Zawartość dostępna online
Nowoczesne metody fizjoterapii
FirstBIKE jako innowacyjna metoda terapeutyczna w dysplazji stawów biodrowych u dzieci
Dynamiczna ortotyka w neurologii – nowe standardy i możliwości dla pacjentów i fizjoterapeutów
Temat miesiąca
PROFILAKTYKA I POSTĘPOWANIE REHABILITACYJNE W PRZYPADKU CHOROBY OSGOOD-SCHLATTERA
Z praktyki gabinetu
Znaczenie wczesnej profilaktyki i zastosowanie „gniazdek” w terapii wcześniaków