Temat numeru sześćdziesiątego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Powikłania oddechowe i fizjoterapia oddechowa pacjenta po urazie rdzenia kręgowego na poziomie szyjnego odcinka kręgosłupa”. Jest to pierwsza część artykułu, którego kontynuację znajdziecie Państwo w następnych numerach.
W najnowszym numerze przedstawiamy przypadek pacjenta, cierpiącego na uraz rdzenia kręgowego, w którego efekcie doznał porażenia czterokończynowego. Był on wydolny oddechowo i krążeniowo, korzystał z rurki tracheotomijnej. W odniesieniu do tego przypadku autor przywołuje podział urazów rdzenia na całkowite i częściowe wraz z opisem. Przedstawia także przebieg fizjoterapii oddechowej, jako istotnego elementu neurorehabilitacji po urazie rdzenia kręgowego, szczególnie w przypadku urazu szyjnego odcinka kręgosłupa.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Akupunktura w rękach fizjoterapeuty”. Ta jedna z podstawowych metod medycyny chińskiej, znana jest od tysięcy lat i bazuje na pojęciu energii, która przepływa przez organizm, przechodząc transformacje. Akupunktura zakłada, że zaburzenia w jej przepływie objawiają się jako dysfunkcje, a następnie zmiany morfologiczne tkanek czy narządów. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami w tym temacie, ponieważ akupunktura wraz z towarzyszącą jej wiedzą diagnostyczną, stanowi doskonałe wsparcie pracy fizjoterapeuty, który może ją wykorzystać w terapii schorzeń układu ruchu.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” publikujemy artykuł pt. „Osteopatia i terapia manualna w usprawnianiu osób starszych”. Procesy starzenia wiążą się z chorobami układu krwionośnego, kręgosłupa, chorobą zwyrodnieniową stawów obwodowych czy cukrzycą i nadwagą. Zmiany strukturalne i czynnościowe w narządach ruchu wymagają fizjoterapii geriatrycznej, przy czym szczególnie pomocna bywa terapia manualna, fizykoterapia czy masaże. Leczenie manualne to często alternatywa dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
W tej samej rubryce omawiamy problem, jakim jest stopa reumatoidalna wraz z propozycją fizjoterapii. To zespół patologicznych objawów w obrębie stopy występujący w reumatoidalnym zapaleniu stawów. W wyniku deformacji stawów i ścięgien w stopie dochodzi do licznych zmian, które w opracowaniu przedstawia Sylwia Sztuce.
Uraz kręgosłupa szyjnego występuje stosunkowo często ze względu na specyficzną budowę tego obszaru. Delikatna budowa kostna, słabo rozwinięty gorset mięśniowy oraz duży zakres ruchu sprzyjają urazom, szczególnie podczas wypadków, kiedy w grę wchodzi działanie gwałtownych sił. Uraz kręgosłupa szyjnego zwykle wywołany jest przez wypadki komunikacyjne czy upadki na głowę. W tekście eksperci opisują postępowanie w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego, rehabilitację, fizjoterapię oraz opis przypadku.
Ponadto na łamach naszego czasopisma ponownie pojawia się skolioza idiopatyczna, która jest najczęściej występującą postacią skoliozy. Tym razem opisujemy, jak poziom sprawności fizycznej, wpływa na leczenie zachowawcze.