Temat numeru siedemdziesiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Osteopatia czaszkowa, czyli teoria względności dla osteopatów”. Jest to zagadnienie budzące wiele wątpliwości, dlatego postaramy się przybliżyć Państwu tę kwestię i rozwiać ewentualne obawy.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W rubryce „Z działu gabinetu” omawiamy problem, jakim jest złamany palec u nogi. Zazwyczaj dochodzi do złamania paliczków, które bywa bagatelizowane zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Należy jednak pamiętać, że uraz, jakim jest złamany palec u stopy może wiązać się z wieloma poważnymi powikłaniami. Wymaga on odpowiedniego postępowania fizjoterapeutycznego, a wśród najczęściej stosowanych zabiegów wymienia się krioterapię miejscową, laseroterapię czy pole magnetyczne.
Państwa uwadze polecamy także artykuł pt. „Nowa ustawa o zawodzie fizjoterapeuty – nowe uprawnienia i obowiązki zawodu regulowanego”. Dnia 31 maja 2016 r. ustawa wejdzie w życie, dlatego jest to temat niezwykle aktualny. Z artykułu dowiedzą się Państwo m.in., że „fizjoterapeuci, którzy w dniu wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty będą spełniali wszystkie wymagania zawarte w ustawie niezbędne do wykonywania zawodu, automatycznie stają się fizjoterapeutami i będzie im przysługiwało prawo wykonywania zawodu”.
Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego to problem, z którym boryka się aż 60% populacji. W walce z nieprzyjemnymi konsekwencjami tego schorzenia stosuje się farmakoterapię lub szyny relaksujące, czasami konieczna jest także interwencja chirurgiczna. Skuteczna jest także kompleksowa fizjoterapia, przy czym terapeuta musi brać pod uwagę złożoność obszaru czaszkowo-żuchwowego. Zabiegi z zakresu fizjoterapii, jak ciepłolecznictwo czy np. elektroterapia, także przyczyniają się do złagodzenia objawów bólowych i zmniejszenia stanu zapalnego. Ponadto w artykule przedstawione zostały wybrane techniki manipulacyjne stosowane w przypadku problemu, jakim dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego.
Ponadto ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się temat powięzi w kontekście osteopatii. W tekście pt. „Osteopatia i powięź” dr n. med. Marian Majchrzycki objaśnia budowę oraz funkcję powięzi. Ponadto wskazuje na zasadę ciągłości powięziowej jako podstawę terapii osteopatycznej.