Powikłania oddechowe i fizjoterapia oddechowa pacjenta po urazie rdzenia kręgowego na poziomie szyjnego odcinka kręgosłupa. część II
Temat numeru siedemdziesiątego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Najczęstsze dolegliwości bólowe kompleksu łopatkowo-ramiennego”. Ponownie na łamach naszego czasopisma omawiamy tę niezwykle złożoną biomechanicznie strukturę, ze względu na wiążące się z nią liczne dolegliwości, ale i możliwości usprawniania.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Terapia powięziowa to temat aktualny i godny uwagi, ponieważ w ostatnich latach znaczenie powięzi znacznie wzrosło. Zaczęto postrzegać ją jako ważny narząd, istotny dla wielu procesów życiowych. Istnieje coraz więcej możliwości uczestnictwa w różnorodnych kursach przygotowujących do prowadzenia terapii powięziowej i leczenia zaburzeń mięśniowo-powięziowych. W związku z tym w dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „FDM a rolowanie w leczeniu zaburzeń powięziowych”.
Autorzy opracowania wskazują, że metoda FDM oraz rolowanie zyskują na popularności. Sama metoda FDM jest nie tylko skuteczna, ale i szybka. „Leczenie opiera się na założeniu, że niemal każdy uraz spowodowany jest jedną z sześciu dystorsji (tj. zaburzeń/zniekształceń) układu powięziowego” – piszą eksperci. Z kolei rolowanie wykorzystuje piankowe wałki, ich mniejsze wersje, piłki (w tym duoball). W przypadku obu metod, efekty pracy skierowane są na powięź. W najnowszym numerze przedstawiamy relacje między nimi.
Polecamy także lekturę artykułu pt. „Klinimetria kończyny górnej po udarze mózgu”. Niedowład kończyny górnej to częste następstwo udaru. Wpływa on na normalne i samodzielne funkcjonowanie pacjenta w codziennym życiu. Artykuł ma za zadanie prezentację metod klinimetrycznych, które są najczęściej używane w ocenie funkcji kończyny górnej. „Klinimetria pozwala na ilościowe przedstawienie za pomocą danych liczbowych zobiektywizowanego stanu pacjenta, przebiegu choroby oraz wyników leczenia” – wskazują ekspertki. W tym celu korzysta się ze specjalnych skal skriningowych.
Publikujemy także kontynuację artykułu z poprzedniego numeru – „Powikłania oddechowe i fizjoterapia oddechowa pacjenta po urazie rdzenia kręgowego na poziomie szyjnego odcinka kręgosłupa. Część II”, zachęcając jednocześnie do lektury części pierwszej.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy odpowiedzialność zawodową jaka spoczywa na fizjoterapeutach w świetle ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Od 31 maja 2016 roku będzie to zawód regulowany, co oznacza, że fizjoterapeutą będzie mogła zostać jedynie osoba o właściwym poziomie wiedzy i kwalifikacjach. Ponadto specjalistów obowiązuje Kodeks Etyczny Fizjoterapeuty, co daje pacjentom gwarancję bezpieczeństwa. W przypadku, gdy naruszony zostanie Kodeks Etyczny Fizjoterapeuty bądź określone ustawy, konieczne jest odpowiednie postępowanie, które ekspert omawia w tekście.
W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „Osteopatia trzewna. Wątroba”, w którym dr n. med. Marian Majchrzycki wskazuje, że terapia manualna wisceralna to ważny element leczenia zaburzeń funkcjonalnych. Ważne są tutaj połączenia między narządami wewnętrznymi a układem mięśniowo-szkieletowym, naczyniowym oraz nerwowym. Terapia manualna ma za zadanie „rozluźnienie okolicy powięziowej danego narządu oraz zmniejszenie ciśnienia poprzez wyrównanie napięć leczonej okolicy w ujęciu lokalnym i globalnym”.
Zawartość dostępna online
Z praktyki gabinetu
Powikłania oddechowe i fizjoterapia oddechowa pacjenta po urazie rdzenia kręgowego na poziomie szyjnego odcinka kręgosłupa. część II
Osteopatia trzewna. Wątroba
Odpowiedzialność zawodowa fizjoterapeuty na gruncie nowej ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Fizjoterapia po złamaniu dystalnej nasady kości promieniowej
Z praktyki gabinetu
Klinimetria kończyny górnej po udarze mózgu
Techniki manualne w pracy na mięśniach pochyłych
Nowoczesne metody fizjoterapii
FDM a rolowanie w leczeniu zaburzeń powięziowych
Temat miesiąca
Najczęstsze dolegliwości bólowe kompleksu łopatkowo-ramiennego