Temat numeru siedemdziesiątego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Skręcenia stawu skokowego – przyczyny, diagnostyka, leczenie”. Autor tekstu zwraca w nim m.in. uwagę na konieczność uważnej diagnostyki tego częstego urazu.
Skręcenia stawu skokowego występują bardzo często – dotykają zarówno sportowców, jak i osoby, które nie prowadzą aktywnego trybu życia. Jednak mimo powszechności tego urazu, należy pamiętać o tym, że może on wiązać się z powikłaniami. Ponadto istnieje ryzyko uszkodzenia innych struktur leżących w obrębie tego stawu. Nawiązując do tych częstych problemów, autor opisuje anatomię stawu, przyczyny skręcenia stawu skokowego wraz z analizą biomechaniczną, diagnostykę, odpowiednie testy funkcjonalne oraz leczenie.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” będą mogli zapoznać się Państwo z tekstem pt. „Stopa wydrążona – obraz kliniczny oraz postępowanie diagnostyczne”. „Stopa wydrążona to wspólne określenie schorzenia występującego w kilku różnych postaciach klinicznych. Cechą dla wszystkich form tej wady jest nadmiernie uniesiony łuk w płaszczyźnie strzałkowej, który nie ulega spłaszczeniu na skutek obciążenia masą ciała” – pisze ekspertka. To ważna, jednak wciąż nie do końca poznana wada postawy. W najnowszym numerze przybliżymy Państwu to zagadnienie na przykładzie przypadku 14-letniej pacjentki.
W aktualnym numerze omawiamy, jak aromaterapia sprawdza się w leczeniu schorzeń narządów ruchu i odnowie biologicznej. Jest to metoda, która ma liczne zalety, wśród których można wymienić brak konieczności wykorzystania jakichkolwiek urządzeń czy syntetycznych środków. Ponadto aromaterapia to naturalny sposób łagodzenia, a czasami nawet usuwania niektórych dolegliwości. W leczeniu narządu ruchu stosuje się olejki wykazujące właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i powodujące przekrwienie skóry. W opracowaniu na ten temat znajdą Państwo opisy zabiegów aromaterapeutycznych i odpowiednich olejków eterycznych. Autorki tekstu przedstawiają także rolę masażu aromaterapeutycznego w sporcie.
Zachęcamy także do zapoznania się z tekstem pt. „Fizjoterapia w mukowiscydozie”. Małgorzata Bonowicz wskazuje na wielość możliwości postępowania fizjoterapeutycznego w tej chorobie, jednak podkreśla konieczność dobrania ich do wieku i predyspozycji pacjenta. Fizjoterapia w mukowiscydozie to niezbędny element leczenia, ponieważ ma znaczący wpływ na przedłużenie życia chorego. Autor zapozna Państwa z doświadczeniami własnymi w postępowaniu z dzieckiem cierpiącym na mukowiscydozę.
Do obrzęku chodzi w wyniku skręcenia, zwichnięcia lub stłuczenia, które powoduje uszkodzenie w obrębie torebki stawowej. Należy pamiętać, że obrzęk kończyny górnej to stan wymagający szybkiej reakcji ze strony terapeuty, ponieważ usunięcie go umożliwia rozpoczęcie procesu gojenia tkanek, a co za tym terapii podstawowej i skrócenia czasu choroby. Eksperci przedstawią Państwu algorytm właściwego postępowania, którego wymaga obrzęk kończyny górnej.