W tym wydaniu czasopisma Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja piszemy o roli ćwiczeń oddechowych i aktywizacji toru przeponowego u osób chorych na COVID-19, które są niezbędnymi elementami rehabilitacji. Rolą oddechowej fizjoterapii jest polepszenie wentylacji płuc oraz ewakuacja zalegającej wydzieliny. Ćwiczenia kładące nacisk na angażowanie toru przeponowego mają za zadanie nauczyć pacjenta najbardziej efektywnego sposobu oddychania i zmniejszyć ryzyko występowania atrofii przepony oraz szeregu konsekwencji z tym związanych. Piszemy także o wykorzystaniu urządzenia Diers Formetric w profilaktyce i monitorowaniu zaburzeń pracy głębokich stabilizatorów tułowia oraz o protokole postępowania w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego wywołanych przepukliną z wykorzystaniem terapii ENF. Zapraszamy do lektury!
KOMPLEKSOWE USPRAWNIANIE W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA GUZKÓW SCHMORLA
Różnorodne schorzenia kręgosłupa stanowią poważny problem dla wielu ludzi w dzisiejszych czasach. W dużej mierze w perspektywie czasu przyczyniają się do pogorszenia jakości życia. Wpływają negatywnie nie tylko na pracę zawodową, ale również na wykonywanie różnorodnych czynności w czasie wolnym od pracy. Żadnego urazu lub schorzenia w obrębie kręgosłupa nie wolno bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do wielu nieprzewidzianych powikłań, a w ostateczności również do kalectwa. W przypadku wystąpienia guzków Schmorla czas odgrywa ważną rolę. Nie wolno pod żadnym pozorem lekceważyć nawet najmniejszych objawów tego schorzenia. Należy jak najszybciej wprowadzić specjalistyczną terapię usprawniającą, mającą na celu działanie nie tylko przeciwbólowe, ale również poprawiające ruchomość kręgosłupa.
SKALA WZROKOWO-ANALOGOWEJ VAS ORAZ SKALI WOMAC W LECZENIU ZMIAN ZWRYDONIENIOWYCH KOLANA
Ból jest doznaniem subiektywnym. W praktyce klinicznej nie dysponuje się narzędziami ani badaniami wykorzystywanymi do obiektywnej oceny stopnia nasilenia bólu. Opracowane skale oraz kwestionariusze służące do określenia nasilenia bólu opierają się na ocenie chorego, więc są narzędziami oceny subiektywnej. Skale i kwestionariusze stanowią narzędzia pomocnicze, pozwalają oceniać skuteczność leczenia, wpływ bólu na funkcjonowanie fizyczne i psychospołeczne pacjenta.