Zmiany w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej finansowanej przez NFZ
W najnowszym wydaniu czasopisma Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja piszemy o rehabilitacji w powikłaniach po mastektomii. Mastektomia wpływa na ograniczenie funkcjonowania wielu układów, m.in. kostnego, mięśniowego czy oddechowego. W wyniku zabiegu mastektomii oraz zastosowania leczenia uzupełniającego, w postaci radioterapii czy chemioterapii, może dojść do zaburzeń gojenia się rany oraz wielu powikłań, które są przyczyną upośledzenia sprawności fizycznej i psychicznej. Zobacz, jakie są cele oraz metody postępowania rehabilitacyjnego. Zapraszamy do lektury!
USZKODZENIE STOŻKA ROTATORÓW
Uszkodzenia stożka rotatorów to drugie w kolejności, zaraz po konflikcie podbarkowym, najczęstsze przyczyny bólu w obrębie stawu barkowego i pojawiającego się wraz z nim ograniczenia ruchomości. Naturalnie, wraz z procesem starzenia, prawdopodobieństwo uszkodzenia stożka rotatorów znacznie wzrasta po 40. roku życia, ale obecnie coraz częściej zdarza się także u osób młodszych trenujących sport zawodowo oraz u osób trenujących na poziomie amatorskim.
PRACA Z BLIZNĄ
Postępowanie fizjoterapeutyczne po zabiegu operacyjnym zszycia ścięgna Achillesa jest prowadzone we współpracy lekarza, fizjoterapeuty i pacjenta. Wybór odpowiedniej terapii opiera się na szczegółowym badaniu przedmiotowym oraz podmiotowym z wykluczeniem przeciwwskazań do zastosowania leczenia. W planowaniu terapii należy pamiętać o uwzględnieniu fazy formowania się blizny, jej umiejscowieniu, aktualnym stanie zdrowia pacjenta i czynnikach zewnętrznych mogących mieć wpływ na proces gojenia.
NIESTABILNOŚĆ KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO
Problemy z kręgosłupem dotyczą w dzisiejszej wysoko rozwiniętej cywilizacji coraz większej grupy ludzi. Z różnego rodzaju bólami stykają się zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Ból i związane z nim różnorodne problemy w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie. Wiele dysfunkcji omawianej poniżej struktury jest spowodowane nieprawidłowymi nawykami ruchowymi. Często bardzo ciężka praca w trudnych warunkach lub brak ruchu w perspektywie czasu znacznie przyczyniają się do powstania różnorodnych patologii chorobowych w kręgosłupie i jego najbliższej okolicy. Jedną z nich, dosyć często występującą u osób w bardzo różnym wieku, jest niestabilność zwłaszcza kręgosłupa lędźwiowego.
Zawartość dostępna online
Aspekty prawne w pracy fizjoterapeuty
Zmiany w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej finansowanej przez NFZ
Case study numeru
Usprawnianie dzieci z całkowitym lub częściowym SCIWORA (uraz rdzenia kręgowego bez zmian radiograficznych)
Rehabilitacja w powikłaniach po mastektomii – wtórny obrzęk limfatyczny
Nowoczesne metody fizjoterapii
Postępowanie fizjoterapeutyczne przy niestabilności kręgosłupa lędźwiowego