Temat numeru osiemdziesiątego siódmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Rehabilitacja pacjenta z zaawansowaną neurofibromatozą typu 2 przy wykorzystaniu metody PNF – studium przypadku”. Jest to ciekawy temat zarówno dla osób pracujących z zaburzeniami tego typu, jak i tych pracujących metodą PNF, dlatego serdecznie zachęcamy do lektury.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Terapia neurotaktylna dr Svetlany Masgutovej – część 1”. Program dr Svetlany Masgutovej zakłada „stymulację zmysłu dotyku oraz poprzez wykorzystanie naturalnych, neurofizjologicznych zasobów czuciowo-ruchowych organizmu”. Dotyk ma bardzo duże znaczenie w rozwoju dziecka i jest pierwszym z rozwijających się zmysłów – pozwala na postrzeganie i odczuwanie otoczenia. Za wrażenia dotykowe odpowiadają procesy nerwowe, które pochodzą od pobudzenia receptorów wrażliwych na bodźce mechaniczne. W tekście przedstawiamy kroki terapii neurotaktylnej.
Naturalne metody terapeutyczne cieszą się coraz większą popularnością. Do tych metod z pewnością można włączyć akupunkturę i akupresurę, które opierają się m.in. na mikrosystemach. Oznacza to, że na jednym fragmencie ciała odwzorowuje się cały organizm. W aktualnym numerze Helena Zwinczewska omawia jeden z takich mikrosystemów, czyli koreański Su Dżok. Choć jest on słabo znany w Polsce, zasługuje na uwagę, ponieważ skupia się jedynie na dłoniach i stopach. Prostota tradycyjnej metody Su Dżok czyni ją godną uwagi.
Na łamach naszego czasopisma pojawia się także problem, jakim jest spastyka kończyn dolnych. Autorka opracowania zwraca uwagę na znaczenie umiejętności prawidłowego chodu w samodzielnym życiu. Uczymy się jej na wczesnym etapie życia i jest ona zautomatyzowana oraz wykonywana bez udziału świadomości. Spastyka kończyn dolnych odbiera dziecku tę zdolność, dlatego tak ważna jest jej poprawa w procesie usprawniania. Reedukacja funkcji chodu musi opierać się na indywidualnych ograniczeniach dziecka, ponadto należy wybierać te metody, które zostały najlepiej udokumentowane naukowo.
Ponadto w dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Diagnostyka różnicowa zespołów bólowych kończyny górnej – część 2” autorstwa Piotra Godka. Jest to kontynuacja tekstu z poprzedniego numeru, dlatego serdecznie zachęcamy do zapoznania się także z jego pierwszą częścią.
Z kolei rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” ponownie pojawia się badanie termograficzne. Jest to metoda godna uwagi, ponieważ pozwala na monitorowanie przeciążeń układu ruchu u zawodników sportowych, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie liczby urazów i kontuzji.