Temat numeru setnego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Diagnostyka różnicowa stawu skokowego i stopy – część 2.” Rozpoznanie urazu lub dysfunkcji w obrębie stopy i stawu skokowego to podstawa do podjęcia leczenia i wyboru odpowiedniego programu rehabilitacji. Błędna diagnoza jedynie nasili objawy lub doprowadzi do leczenia operacyjnego.
Piotr Godek wskazuje, że dysfunkcje stóp oraz stawu skokowego powstają jako konsekwencja urazu lub mikrourazów, a w wielu przypadkach jako następstwo zaburzeń osi biomechanicznej kości dolnej. Towarzyszy im ból lokalny, utykanie, ograniczenie zakresu ruchu lecz bez zauważalnych zmian wizualnych, czy w badaniach obrazowych. Zachęcamy do zapoznania się z diagnostyką różnicową różnorodnych wad, szeroko opisanych w najnowszym numerze.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Kardiologia rozwija się bardzo dynamicznie, a pacjenci po przebyciu ostrych incydentów sercowych szybko wracają do zdrowia. Jest to w dużej mierze zasługa rehabilitacja kardiologicznej, która powinna zostać wdrożona jak najszybciej, być stale kontynuowana, prowadzona wieloetapowo oraz dostosowana indywidualnie do stanu pacjenta. Rehabilitacja kardiologiczna ma za zadanie pomóc pacjentowi przystosować się do nowego życia oraz odzyskać maksymalną sprawność. Więcej szczegółów znajdą Państwo w obszernym opracowaniu dr n. med. Kamila Klupińskiego.
Fizjoterapia w ciąży wciąż nie jest popularnym zjawiskiem, mimo że dzięki ćwiczeniom można wpływać na dolegliwości bólowe oraz zapobiegać wielu problemom charakterystycznym dla okresu ciąży, jak bóle kręgosłupa, stawów, rwy kulszowej czy obrzęki limfatyczne. Zdarza się także, że dochodzi do nietrzymania moczu, a już po porodzie pojawiają się inne dolegliwości. Właśnie dlatego fizjoterapia w ciąży ma tak duże znaczenie. Pomaga ona uniknąć przykrych problemów, ale i ułatwia sam poród. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem pt. „Fizjoterapia w ciąży – mięśnie dna miednicy i aktywność ruchowa”.
Choć powstawanie blizn to proces naturalny, zdarza się, że konieczna jest medyczna interwencja w proces gojenia, tak by efekty były najkorzystniejsze dla pacjenta. Nieprawidłowości gojenia dotyczą powstawania bliznowców, blizn hipertroficzny lub zrostów. W takich wypadkach leczenie blizn należy rozpocząć jak najszybciej. Konieczne działania obejmują techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, taping, masaż głęboki oraz bardziej inwazyjne techniki rozluźnienia mięśniowo-powięziowego czy stosowanie żeli, kremów czy iniekcji. Polecamy zapoznanie się z tekstem dotyczącym leczenia blizn, opracowanym przez nasz zespół ekspertów.
Na łamach czasopisma przywołujemy shin splits, czyli ból biegnący wzdłuż krawędzi goleni, spowodowany przez przez nakładanie się mikrourazów tkanki mięśniowej. Bywa on również opisywany jako ból samej kości. Shin splits grozi wszystkim osobom trenującym dynamiczne sporty biegowo-skocznościowe i może występować w różnym stopniu, jednak zawsze powraca. Przemysław Czerniak omawia to zagadnienie z uwzględnieniem rysu anatomicznego i funkcjonalnego, etiologii, mechanizmu powstawania zaburzeń oraz funkcji powięzi. Omawia także terapię tkanek miękkich w przypadku shin splits.
„Elektroakupunktura jest połączeniem zabiegu akupunkturowego z oddziaływaniem prądem elektrycznym na organizm. Ponieważ u jej podłoża leżała akupunktura, założenia teoretyczne dotyczące przepływu energii w ciele człowieka pozostają takie same jak w medycynie chińskiej” – pisze Daria Zwinczewska. Według badań elektroakupunktura jest najskuteczniejsza w leczenie problemów neurologicznych i bólowych. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem, w którym przedstawiamy rady co do przeprowadzania zabiegów, wskazania oraz przeciwwskazania, jej historię powstania oraz zalety.
Ćwiczenia jogi cieszą się coraz większą popularnością i dostępne są w formie zajęć grupowych w każdym dużym mieście. Istnieje szerokie zróżnicowanie stylów jogi, które różnią się dynamiką, repertuarem oraz metodyką nauczania ruchu. Przede wszystkim jednak ćwiczenia jogi mają sprzyjać zachowaniu równowagi. Mgr Mateusz Stańczak tłumaczy to jako „balans napięć agonistów i antagonistów, wysoką sprawność sensomotoryczną oraz możliwie optymalny rozkład posturalnych napięć systemu mięśniowo-powięziowego”. Jak przekłada się to na praktykę, dowiecie się Państwo z niezwykle ciekawego artykułu.