Temat numeru sto pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Fizjoterapia w leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn po leczeniu chirurgicznym nowotworów gruczołu krokowego”. Dr n. med. Anita Sikora-Szubert wskazuje na fakt, że rak prostaty to poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny, a jego leczenie wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami, jak np. nietrzymanie moczu.
Autorka przedstawia epidemiologię, czynniki ryzyka, objawy i diagnostykę raka gruczołu krokowego, leczenie chirurgiczne i radioterapię, terapię hormonalną, a także diagnostykę oraz leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn. Przedstawia również metody treningu miednicy i pęcherza oraz kładzie nacisk na znaczenie leczenia psychologicznego. Rak prostaty jest tematem niezwykle aktualnym, ze względu na postępujący proces starzenia się społeczeństwa i dłuższy czas życia. Co więcej, mimo że dotyczy on głównie mężczyzn po 65 roku życia, to coraz częściej dotyka osoby w wieku od 50 do lat.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Laseroterapia wysokoenergetyczna z wykorzystaniem laserów HILT lub HEL jest z powodzeniem stosowana w terapii przeciwbólowej. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie dawki leków przeciwbólowych, a ulga po zabiegu nie wiąże się z działaniami niepożądanymi. Co więcej, laseroterapia wysokoenergetyczna coraz częściej oceniana jest w badaniach klinicznych jako konkurencyjna dla dotychczasowych metod leczenia bólu. Lek. med. Marek Christ omawia działanie tej metody na łamach naszego czasopisma.
„Dysplazja stawu biodrowego (dysplazja rozwojowa stawów biodrowych, DDH) to dysfunkcja stawów biodrowych. Jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych występujących u populacji europejskiej. Mianem dysplazji rozwojowej określa się powszechnie dysplazję stawu biodrowego u dzieci, ponieważ może się ona rozwinąć również po urodzeniu” – wskazują nasi eksperci. W opracowaniu znajdą Państwo informacje dotyczące częstości występowania i ciężkości dysplazji, przyczyny, symptomy oraz objawy.
Ponownie przypominamy o znaczeniu aktywności fizycznej kobiet ciężarnych. To ważna kwestia, jednak wymaga ona kontroli lekarza prowadzącego oraz indywidualnego dopasowania do samopoczucia i stanu zdrowia. Podpowiadamy, że aktywność w tym czasie powinna obejmować także ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży mające na celu prawidłowe napięcie mięśni dna miednicy i mięśnia poprzecznego. Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży mają pozytywny wpływ na utrzymanie ciśnienia w jamie brzusznej oraz stabilizację kręgosłupa lędźwiowego, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.
W aktualnym wydaniu publikujemy także drugą część artykułu pt. „Wieloetapowe postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku urazowego złamania kości skokowej – analiza przypadku”. To interesująca dla wielu fizjoterapeutów kwestia, ponieważ to rzadki uraz – typowo górski i sportowy. Zależy nam na rozszerzaniu wiedzy na ten temat, ze względu na złożoność postępowania fizjoterapeutycznego w takich wypadkach oraz konieczność holistycznego podejścia.