Leczenie bólu szyi za pomocą akupunktury wykonywanej techniką doktora Tana
Temat numeru sto drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Terapia kobiet po porodzie naturalnym w okresie połogu, z wykorzystaniem technik osteopatycznych – opis przypadku”. Przedstawiamy podstawowe techniki, które mogą być stosowane w czasie połogu oraz zwracamy uwagę na konieczność indywidualnego podejścia do potrzeb każdej kobiety.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Leczenie spastyczności z wykorzystaniem suchego igłowania to jeden z tematów omówionych w aktualnym numerze. Zespół ekspertów przedstawia Państwu teorie tłumaczące skuteczność suchego igłowania oraz skupia się na samej spastyczności, czyli „wzmożonym napięciu mięśniowym na skutek uszkodzenia ośrodkowego neuronu ruchowego”. Autorzy artykułu wskazują m.in. na korzystny wpływ suchego igłowania na układ nerwowy. Omawiamy leczenie spastyczności z przedstawieniem wyników rzetelnych badań.
Serdecznie polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne w inwersyjnym skręceniu stawu skokowego”. Wspomniany uraz jest jednym z najczęstszych w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Wymaga on prowadzenia kompleksowej fizjoterapii zaplanowanej na podstawie wnikliwego badania lekarskiego, a czasami również badań dodatkowych. Zespół ekspertów omawia skręcenie stawu skokowego z uwzględnieniem anatomii i biomechaniki stawu i przedstawieniem patomechaniki. Będą mogli zapoznać się Państwo również z klasyfikacją urazów inwersyjnych, opisem badań niezbędnych do oceny stanu pacjenta, a także testami klinicznymi diagnozującymi uszkodzenie bocznych więzadeł stawu skokowego. Z pewnością użyteczny będzie także obszerny opis postępowania fizjoterapeutycznego z załączoną dokumentacją zdjęciową.
Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa to choroba, która dotyka głównie kobiety oraz osoby z nadwagą. Do czynników ryzyka zalicza się także nadciśnienie tętnicze. Zarówno to, jak i innego rodzaju schorzenia kręgosłupa negatywnie wpływają na jakość życia chorych wymuszając rezygnację z życia zawodowego. Dodatkowo dyskopatia odcinka szyjnego może powodować dolegliwości w postaci bólów barków, ramion, rąk, a także głowy. Mogą pojawić się też zawroty głowy czy szumy w uszach. Więcej szczegółów na ten temat znajdą Państwo w artykule autorstwa Macieja Błażeja Gomulskiego i Magdaleny Roda-Gomulskiej.
Na łamach najnowszego wydania omawiamy postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne według protokołu manipulacji powięzi u pacjentki cierpiącej na przewlekłą dysfunkcję somatyczno-somatyczną. Omawiamy przebieg czterech wizyt, które prowadzono z naciskiem na holistyczne podejście do pacjenta, precyzyjny wywiad oraz łączenie faktów i dokładną diagnostykę. Koncepcja, którą jest manipulacja powięzi udowadnia, że efekty pracy mogą być w tym wypadku długoterminowe.
Paweł Strzelec przedstawia naszym czytelnikom odpowiedzialność cywilną fizjoterapeuty. W tym zawodzie istotnym czynnikiem jest ryzyko spowodowania określonych szkód w zakresie prawnie chronionych dóbr pacjenta. Dodatkowo, od kiedy zawód terapeuty traktowany jest jako samodzielny zawód medyczny, można stwierdzić znaczne podniesienie jego prestiżu, ale i odpowiedzialności z nim związanej. Obserwuje się coraz więcej skarg kierowanych wobec podmiotów leczniczych i osób wykonujących zawody medyczne. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem, w którym odpowiedzialność cywilna fizjoterapeuty została przedstawiona w przejrzysty i przystępny sposób.
Zawartość dostępna online
Z praktyki gabinetu
Leczenie bólu szyi za pomocą akupunktury wykonywanej techniką doktora Tana
Niepełnosprawni pacjenci w zakładzie rehabilitacji leczniczej
Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne według protokołu Manipulacji Powięzi u pacjentki z przewlekłą dysfunkcją somatyczno-somatyczną
Odpowiedzialność cywilna fizjoterapeuty – wybrane aspekty prawne
Dysplazja stawu biodrowego – część 2
Efektywność rehabilitacji u pacjentów po 50. roku życia z dyskopatią odcinka szyjnego
Z praktyki gabinetu
Pierce Results system jako metoda chiropraktyczna
Postępowanie fizjoterapeutyczne w inwersyjnym skręceniu stawu skokowego
Nowoczesne metody fizjoterapii
Sauna – przegląd i systematyka zabiegów
Suche igłowanie jako jedna z metod leczenia spastyczności w neurologii — teoria a praktyka
Temat miesiąca
Terapia kobiet po porodzie naturalnym