Temat numeru sto trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Ultrasonografia stawu barkowego dla fizjoterapeutów”. To szeroko dostępne badanie jest nieinwazyjne i przyjazne, a przy tym proste w wykonaniu, pozwala także na archiwizację kosztów leczenia. Serdecznie zachęcamy do bliższego zapoznania się tym tematem!
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Po raz kolejny na łamach naszego czasopisma pojawia się krioterapia. Tym razem skupiamy się na jej zastosowaniu w uszkodzeniu łąkotki. Staw kolanowy wyróżnia się swoją złożoną budową pod względem anatomicznym oraz biomechanicznym, co czyni go podatnym na wielorakie uszkodzenia. Gdy dojdzie do zaburzeń w tym obszarze, codzienne funkcjonowanie staje się znacznie utrudnione. W związku z tym w najnowszym wydaniu skupiamy się na anatomii i biomechanice stawu kolanowego oraz zastosowaniu krioterapii w tym wypadku. Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Krioterapia a uszkodzenie łąkotki”.
Polecamy zapoznanie się z artykułem pt. „Od bólu zapalnego po ból neuropatyczny w schorzeniach kręgosłupa oraz innych zespołach bólowych”. To istotne zagadnienie, ponieważ ból jest problemem zarówno medycznym, jak i społecznym. Niezwykle ważna jest w tym przypadku właściwa diagnostyka, pozwalająca na określenie przyczyn bólu. Postępowanie fizjoterapeutyczne z kolei pozwala na skuteczne złagodzenie dolegliwości bólowych. Ból neuropatyczny został szeroko opisany przez naszych ekspertów: mgra Przemysława Kędziora, dr n. o zdr Agnieszkę Książek-Czekaj oraz dra n. med. Marka Wiechcia.
Na łamach aktualnego numeru przedstawiamy również wymogi ustawowe dotyczące indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej. Wskazujemy m.in. na konieczność posiadania prawa wykonywania zawodu przez fizjoterapeutę, które może posiadać jedynie osoba spełniająca wszystkie wymogi w ustawie o ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Indywidualna praktyka fizjoterapeutyczna powinna posiadać także odpowiednio przygotowane do świadczenia usług zdrowotnych pomieszczenie, wyposażone w wyroby medyczne, aparaturę, produkty lecznicze. Muszą one spełniać również wymogi prawne takie jak w przypadku innych obiektów budowlanych.
Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu jest ważna ze względu na fakt, że blizna wpływa na ograniczenie ruchomości skóry oraz ruchomość wszystkich tkanek połączonych ze zrostem. Jeśli zajdą w tym procesie nieprawidłowości możliwe jest pojawienie się bólów głowy, zespołów bólowych kręgosłupa oraz miednicy, a także zespołów bólowych narządów ruchu. Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji blizny po cesarskim cięciu może zapobiec tym przykrym komplikacjom.
Rolowanie ciała jest coraz popularniejszą techniką. Służy ono rozluźnianiu mięśniowo-powięziowemu. By zrozumieć, jak rolowanie ciała wpływa na nasz organizm, konieczne jest zrozumienie, czym jest powięź oraz czym różni się od tkanki mięśniowej. Zagadnienia te dokładnie przedstawia Państwu mgr Łukasz Małkowski.