Temat numeru sto czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Pilates dla kobiet w ciąży”. Roksana Kryk omawia główne założenia ćwiczeń oraz przedstawia ich rodzaje. Zwraca uwagę na fakt, że ten rodzaj aktywności koncentruje się wokół budowania świadomości ciała, co z kolei pozwala na stosowanie ćwiczeń niwelujących lub zmniejszających dolegliwości bólowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszym radami dotyczącymi pilatesu dla kobiet w ciąży.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Tematem korespondującym z ćwiczeniami pilates dla kobiet w ciąży jest omówienie przez nas ćwiczeń w połogu na etapie szpitalnym. To temat, na który warto zwrócić uwagę ze względu na to, że ciąża jest trudnym czasem dla kobiety, co wynika z zachodzących w jej organizmie zmian. Sam połóg również wiąże się z wieloma zmianami, będących nierzadko przyczyną osłabienia i bólu. Jednak ćwiczenia w połogu, nawet już kilka godzin po porodzie, mogą znacznie poprawić stan kobiety po porodzie.
Po raz kolejny na łamach naszego czasopisma omawiamy gojenie ran odleżynowych. To bardzo istotny temat ze względu na przedłużające się gojenie, trudne ich opatrywanie, duże cierpienie chorych oraz wysokie koszty leczenia. Dlatego też ciągle poszukuje się nowych, skutecznych metod wspomagających gojenie ran odleżynowych. Jedną z nich jest sonoterapia, którą opisujemy na łamach bieżącego numeru wraz z przedstawieniem przypadku oraz zastosowanego leczenia.
Innym ciekawym zagadnieniem poruszonym w aktualnym numerze są bóle głowy będące powikłaniem po laparoskopowym wycięciu wyrostka robaczkowego. Przedstawiamy czytelnikom opis przypadku w ujęciu powięziowym. Nasz zespół ekspertów przybliża przypadek pacjentki cierpiącej na przewlekłe, chroniczne bóle głowy, które z czasem nie ustępowały nawet po przyjmowaniu środków przeciwbólowych. Wykluczono w jej przypadku wszelkie poważne choroby mogące powodować bóle. Uwagę naszych ekspertów zwróciło uwagę laparoskopowe wycięcie wyrostka robaczkowego, które pacjentka przeszła.
Łokieć tenisisty to przypadłość, która dotyczy zarówno sportowców, jak i osób, które nie są aktywne fizycznie. Może ona wystąpić w wyniku energicznych ruchów ręką, skupiających się głównie na przeproście oraz nawracaniu nadgarstka. Fizjoterapia jest w takich wypadkach bardzo istotnym elementem leczenia, mającym zmniejszać dolegliwości bólowe. W aktualnym numerze omawiamy anatomię stawu łokciowego wraz jego biomechaniką, przedstawiamy diagnostykę łokcia tenisisty oraz leczenie tej kontuzji.
Zachęcamy również do lektury artykułu pt. „Wczesne wykrywanie skoliozy idiopatycznej”. Wskazujemy m.in. na konsekwencje późnego wykrycia skoliozy, wśród których można wymienić pogorszenie estetyki ciała, obniżenie wydolności fizycznej oraz tolerancji wysiłkowej. Mogą pojawić się także częstsze bóle grzbietu czy poczucie niepełnosprawności. W związku z tym skupiamy się na wyjaśnieniu konieczności wykonywania badań przesiewowych, dzięki którym skolioza idiopatyczna może zostać wykryta odpowiednio wcześnie.