Teorie meridianowe w tradycyjnej medycynie chińskiej
Temat numeru dziewięćdziesiątego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Wieloetapowe postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku urazowego złamania kości skokowej. Analiza przypadku – część 1”. Złamania w tym obszarze są bardzo częste w praktyce fizjoterapeutów, dlatego serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tekstem autorstwa mgr Aleksandry Kaczmarek.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W rubryce „Z praktyki gabinetu” lek. med. Marek Christ omawia trening ekscentryczny w praktyce fizjoterapeuty i trenera przygotowania motorycznego. Tego typu ćwiczenia mogą być wykorzystane w treningu sportowym oraz rehabilitacji po kontuzjach czy zabiegach operacyjnych. Sam trening ekscentryczny polega na tym, że wykonujący ćwiczenie rozpędza element inercyjny siłą własnych mięśni (faza koncentryczna skurczu mięśniowego), a po przekroczeniu pewnego progu bezwładności musi go wyhamować (faza ekscentryczna skurczu mięśniowego)”. Polecamy ten niezwykle ciekawy tekst, który w swojej praktyce wykorzysta zarówno fizjoterapeuta, jak i trener przygotowania motorycznego.
W aktualnym wydaniu opisujemy również, jak powinna wyglądać fizjoterapia w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów ręki. To choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym, która występuje w postaci stawowej oraz układowej i w przypadku powikłań układowych może prowadzić do niepełnosprawności. Reumatoidalne zapalenie stawów w aktualnym wydaniu opisane zostało pod kątem objawów, diagnostyki, leczenia, zaleceń dietetycznych, a także formy fizjoterapii i psychoterapii. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem autorstwa dra n. med. Kamila Klupińskiego.
Polecamy Państwu artykuł pt. „Diagnostyka różnicowa stawu skokowego i stopy – część 1”. Dr Piotr Godek zwraca uwagę na wyjątkową konstrukcję stopy będącą przykładem doskonałej biotensegracji. Diagnostyka różnicowa w tym wypadku uwzględnia badanie obrazowe RTG stawu skokowego i stopy, które umożliwia wykrycie wad wrodzonych i rozwojowych, a także złamań czy zmian zwyrodnieniowych. Więcej szczegółów znajdą Państwo w kompleksowym opracowaniu.
Zawartość dostępna online
Z praktyki gabinetu
Teorie meridianowe w tradycyjnej medycynie chińskiej
Fizjoterapia stosowana w reumatoidalnym zapaleniu stawów ręki
Jak założyć podmiot leczniczy
Diagnostyka różnicowa stawu skokowego i stopy - część 1
Ziołolecznictwo jako wsparcie w chorobach reumatycznych – część 2
Z praktyki gabinetu
Zastosowanie metody biofeedbacku w terapii skolioz niskostopniowych – wprowadzenie do metody SKOL-AS – część 1
Trening ekscentryczny w praktyce fizjoterapeuty i trenera przygotowania motorycznego
Nowoczesne metody fizjoterapii
Ultrasonograficzne obrazowanie rehabilitacyjne w dysfunkcjach kompleksu lędźwiowo-krzyżowego
Nowe spojrzenie na drenaż obszaru czaszki i mózgu – perspektywa osteopatyczna
Temat miesiąca
Wieloetapowe postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku urazowego złamania kości skokowej – Analiza przypadku – część 1