Temat numeru dziewięćdziesiątego ósmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Sarkopenia: diagnostyka, następstwa i postępowanie”. Jeszcze do niedawna nie była ona traktowania jako choroba, lecz obecnie znajduje się w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10-CM.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Do objawów sarkopenii zalicza się „osłabienie mięśniowe, szybko powstające zmęczenie, niska wytrzymałość na wysiłek, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, często – chudnięcie”, a jej powikłania to m.in. rozwój osteoporozy, upadki, urazy oraz zespół poupadkowy. Rozpoznanie tej choroby jest wciąż trudne dla współczesnej medycyny. Nie należy jej jednak lekceważyć, szczególnie w świetle postępującego starzenia się społeczeństwa w Polsce. Dr n. med. Marek Wiecheć szczegółowo omawia sarkopenię w aktualnym numerze.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Zastosowanie elektrostymulacji wysokonapięciowej we wspomaganiu gojenia ran odleżynowych”. To istotna kwestia ze względu na trudności wiążące się z leczeniem odleżyn, także wysokie koszty ich leczenia. Nieustannie poszukuje się nowych i tanich metod leczenia ran przewlekłych, które będą zarazem skuteczne. Jedną z nich jest elektrostymulacja wysokonapięciowa. Mgr Sylwia Sztuce-Małasiewicz opisuje tę metodę, posiłkując się opisem przypadku.
Zespół specjalistów przybliży Państwu jedną z bardziej bolesnych i uciążliwych dolegliwości stopy, czyli deformację Haglunda. Jak wskazuje ekspert: „Deformacja Haglunda jest wyniosłością kostną występującą na tylno-górnym biegunie kości piętowej. W tym obszarze znajdują się ważne struktury, takie jak kaletka powierzchowna i głęboka ścięgna Achillesa oraz przyczep tego ścięgna”. W tekście znajduje się opis badania dotykowego, rozpoznanie, oraz przedstawienie leczenia i fizjoterapii.
Uwadze czytelników polecamy kontynuację artykułu na temat zastosowania metody dr Svetlany Masgutovej u pacjentów z ADHD. Tym razem przedstawiamy m.in. ujęcie neurokognitywistyczne, opisując przy tym impulsywność, deficyty uwagi i nadruchliwość. Zwracamy uwagę, że rodzice poszukują specjalistycznej pomocy dopiero, gdy powyższe cechy utrudniają normalne funkcjonowanie dziecka. Jednak już we wczesnym dzieciństwie pojawiają się cechy nadpobudliwości, a w okresie przedszkolnym pojawia się nadruchliwość i problemy z przyswajaniem norm społecznych. Zaniedbanie leczenia może prowadzić do licznych problemów w życiu dorosłym. Zachęcamy do zapoznania się z dokładnym opisem tych zagadnień zawartym w opracowaniu mgr Joanny Rybackiej.
Na łamach czasopisma znajdą Państwo artykuł pt. „Diagnostyka różnicowa stawu kolanowego część 2”. Dr Piotr Godek podkreśla, że staw kolanowy jest niezwykle podatny na urazy ze względu na swoją specyfikę ruchu oraz obciążenia, którym ulega. Kontuzje występują wśród osób młodych i aktywnych, ale i takich powyżej 55. roku życia. Diagnostyka różnicowa tego stawu została obszernie przedstawiona w najnowszym wydaniu, dlatego zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółami.