Temat numeru dziewięćdziesiątego siódmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Patologie ścięgien mięśni strzałkowych”. Eksperci wskazują na trzy grupy chorób w tym obszarze, tzn. zapalenie ścięgien strzałkowych i ich pochewek, niestabilność ścięgien i uszkodzenie ścięgna.
W opracowaniu znajdą Państwo opis anatomii i biomechaniki mięśnia strzałkowego długiego oraz wspomnianych patologii. Zapalenie ścięgien strzałkowych wyróżnia nasilanie się bólu podczas wysiłku i ustępowanie w spoczynku. Jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ przewlekle trwające prowadzi do zmian zwyrodnieniowych ścięgna. Z kolei niestabilność mięśni strzałkowych jest widoczna podczas czynnego ruchu wyprostu, któremu może towarzyszyć słyszalny klik czy obrzęk okolicy zakostkowej. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, w którym przedstawiamy także uszkodzenie ścięgna.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Diagnostyka różnicowa stawu kolanowego cz. 1”, w którym została opisana budowa stawu kolanowego. Dr Piotr Godek podkreśla, że „rozpatrując budowę stawu kolanowego, należy analizować jego cztery przedziały: przedni, tylny i dwa poboczne. Należy również brać pod uwagę, że sama jama stawowa wyścielana błoną maziową i zawierająca liczne zachyłki nie stanowi całości tego, co od zewnątrz pokrywa torebka stawowa”. W kontekście tych informacji przedstawia on także diagnostykę różnicową i obrazową.
W tej samej rubryce omawiamy drogę do zostania specjalistą fizjoterapii. Dr Małgorzata Paszkowska podkreśla, że specjalistą może zostać tylko magister fizjoterapii. Musi on odbyć szkolenie specjalizacyjne oraz zdać państwowy egzamin. Osoba chcąca zdobyć tytuł, jakim jest specjalista fizjoterapii, odbywa jednostopniowe szkolenie, za które opłatę ponosi sam fizjoterapeuta. Ponosi on również opłatę za Państwowy Egzamin Specjalizacyjny Fizjoterapeutów. Przedstawiamy Państwu postępowanie organizacyjne, szkolenie oraz sam egzamin.
Zespół cieśni podbarkowej wyróżniają dolegliwości bólowe, które mogą występować podczas codziennych czynności czy snu. Wpływają one negatywnie na jakość życia chorych, dlatego leczenie jest tutaj szczególnie istotne. Objawy zespołu cieśni podbarkowej pojawiają się w wyniku urazu, lecz mogą też rozwijać się w ukryciu przez długi czas. Ból występuje zwykle podczas spania na chorym ramieniu lub z ręką pod głową, a także w dzień przy czesaniu włosów czy sięganiu po przedmioty nad poziomem głowy.
Entezopatia rzepki, a dokładnie jej więzadła, zwana jest także kolanem skoczka i jest jedną z najczęstszych kontuzji w sporcie, szczególnie siatkówce, koszykówce oraz piłce ręcznej. Przedstawiamy obraz kliniczny i diagnostykę w przypadku entezopatii rzepki oraz procedurę leczniczą z wykorzystaniem przezskórnej elektrolizy EPTE.
Serdecznie zachęcamy do lektury tekstu pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne po podaniu komórek macierzystych CD34+ w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów narządu ruchu – część 1”. Dr n. med. Kamil Klupiński zwraca uwagę na podatność ludzkiego organizmu na różnego rodzaju uszkodzenia zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i nieuprawiających żadnej aktywności. Ma to miejsce m.in. w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, która staje się coraz poważniejszym problemem. W ostatnim czasie w leczeniu tej choroby wykorzystuje się komórki macierzyste, bezpieczne dla chorego i skuteczne, co omawiamy w najnowszym wydaniu.