Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego w medycynie chińskiej
Temat numeru dziewięćdziesiątego szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Dysfunkcje stawu barkowo-obojczykowego – diagnostyka i terapia”. Jedną z najczęstszych dysfunkcji w tym obszarze są zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe o charakterze idiopatycznym lub wtórnym.
W kontekście tego zaburzenia omawiamy objawy zmian zwyrodnieniowo-stawowych oraz diagnostykę funkcjonalną. Dr n.kf. Marcin Grześkowiak wskazuje, że diagnostyka funkcjonalna w takim wypadku powinna zostać wykonana po stronie zdrowej i dysfunkcyjnej z obserwacją różnic między nimi. Przedstawiamy przykład 25-letniej pacjentki, będącej zawodową tenisistką, od 9 miesięcy skarżącej się na dolegliwości bólowe w okolicy barkowo-ramiennej. Więcej szczegółów znajdą Państwo w artykule!
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajduje się przedstawienie kryteriów diagnostycznych ADHD oraz samego zespołu, który powoduje różnorodne problemy w funkcjonowaniu. To ciekawe zagadnienie, ponieważ „zespół hiperkinetyczny jest najczęstszym zaburzeniem psychomotorycznym, poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym w dzieciństwie”. W tekście wymieniono kryteria diagnostyczne ADHD według ICD-1O, DSM-V, podtypy ADHD według DSM-V oraz typ mieszany, metodę MNRI. Polecamy lekturę artykułu pt. „Zastosowanie metody dr Svetlany Masgutovej u pacjentów z ADHD – część 1”.
„Koncepcja Anatomy Trains mówi o mapie połączeń w organizmie pomiędzy poszczególnymi strukturami. Okazuje się, że mięśnie nie są przyczepione jedynie do kości, ale są także połączone między sobą. Niektóre elementy są ze sobą silniej powiązane, nadając ciału charakterystyczny kształt i wpływając na jego funkcjonalność” – wskazuje mgr Paula Tomaszewska. W świetle Anatomy Trains, na sąsiednie struktury przekazywany jest zarówno ruch, jak i wszelkiego rodzaju napięcia, przeciążenia, blizny oraz obrażenia pojawiające się na danej linii. Autorka wskazuje, że powięź piersiowo-lędźwiowa może być przyczyną bólu pleców, szczególnie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. W opracowaniu pt. „Wpływ rozluźniania mięśni sklepienia czaszki na biomechanikę kręgosłupa” dokładnie przedstawiamy Państwu wszelkie zależności w tej kwestii.
W niniejszym wydaniu omawiamy także manualne uwalnianie mięśniowo-powięziowe. Z lektury dowiedzą się Państwo, że skuteczna rehabilitacja angażuje pacjenta. Powinien być on świadom własnego ciała oraz następstw ruchu, by wyrobić wzorce ruchowe. Rozwinięcie tego tematu znajdą Państwo w opracowaniu pt. „Zalety i porady dotyczące aktywnego zaangażowania pacjenta w trakcie manualnego uwalniania mięśniowo-powięziowego”
W rubryce „Z praktyki gabinetu” publikujemy tekst pt. „Fizjoterapia w rdzeniowym zaniku mięśni”. Choroba, którą jest rdzeniowy zanik mięśni to choroba genetyczna, na którą nie ma lekarstwa. Jednak odpowiednia fizjoterapia i terapia zajęciowa mogą pomóc zachować pacjentowi jak najdłużej sprawność. Służy ona m.in. poprawie postawy ciała, zapobiega bezruchowi stawów, spowolnienia osłabienie i atrofię mięśni. Wpływa także na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Rak szyjki macicy atakuje coraz młodsze pacjentki i jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Zazwyczaj stosuje się w jego wypadku leczenie operacyjne, które wymaga także kontaktu z fizjoterapeutą. Odpowiednie działania przed i po zabiegu przyspieszają powrót do normalnego funkcjonowania i zmniejszą dolegliwości bólowe. W aktualnym numerze opisujemy postępowanie z pacjentką cierpiącą na raka szyjki macicy.
Zawartość dostępna online
Suplement
Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego w medycynie chińskiej
Rehabilitacja po ginekologicznych zabiegach operacyjnych przez pochwę
Fizjoterapia po usunięciu nowotworu szyjki macicy
Zastosowanie wybranych metod fizjoterapii w leczeniu bólu menstruacyjnego u pacjentki z pierwotnym zespołem bolesnej miesiączki
Z praktyki gabinetu
Fizjoterapia w rdzeniowym zaniku mięśni
Z praktyki gabinetu
Diagnostyka różnicowa pachwiny i stawu biodrowego – część 2
Nowoczesne metody fizjoterapii
Wpływ rozluźniania mięśni sklepienia czaszki na biomechanikę kręgosłupa
Zalety i porady dotyczące aktywnego zaangażowania pacjenta w trakcie manualnego uwalniania mięśniowo-powięziowego
Otwarty dostęp
Zastosowanie metody dr Svetlany Masgutovej u pacjentów z ADHD. Część 1.
Temat miesiąca
Dysfunkcje stawu barkowo-obojczykowego