Temat numeru osiemdziesiątego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Standaryzacja specjalistycznego postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych leczonych metodą mikrozłamań”. Choroby zwyrodnieniowe stawów są coraz częstsze, dodatkowo mamy do czynienia ze starzeniem się społeczeństwa, co czyni temat aktualnym i ważnym.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo także kontynuację tekstu z poprzedniego numeru pt. „Terapia neurotaktylna dr Svetlany Masgutovej”.
W aktualnym numerze pojawia się także zespół Aspergera oraz omówienie usprawniania w tym przypadku. Należy pamiętać, że stan dziecka cierpiącego na to zaburzenie może ulec znacznej poprawie, dzięki zastosowaniu właściwej metody terapii. Jedną z nich jest integracja sensoryczna, która przyczynia się do polepszenia funkcjonowania dziecka w społeczeństwie i tworzenia relacji z innymi dziećmi.
W dziale „Z praktyki gabinetu” prezentujemy, jak krioterapia miejscowa sprawdza się w rehabilitacji stopy. Zespół ekspertów wskazuje, że zimno jest najlepszym środkiem przeciwzapalnym we współczesnej fizykoterapii. W opracowaniu znajduje się opis krioterapii miejscowej, wskazania i przeciwwskazania do terapii oraz możliwość zastosowania jej w sporcie czy po operacjach. Będą mogli zapoznać się Państwo także z opisami kilku przypadków po przebytych urazach stóp.
W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „Zastosowanie technik masażu głębokiego w leczeniu najczęstszych kontuzji biegaczy. Część 1. Zapalenie rozcięgna podeszwowego”. Mgr Przemysław Czerniak wskazuje, że zapalenie rozcięgna podeszwowego powoduje ból przeciążeniowy podeszwowej strony stopy i okolic pięty, który towarzyszy pacjentom rano oraz podczas biegu. Zwykle wywołane jest ono przez nieodpowiednie obuwie, „zbyt duże obciążenia treningowe w zbyt krótkim czasie oraz zła technika biegu – najczęściej nadmierne pochylanie się lub spięcie stopy w fazie przetaczania”.
Masaż głęboki to jedna z technik, która stosowana jest w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego, obok środków przeciwzapalnych takich, jak chłodzenie, fizykoterapia czy kinesiotaping. Ten typ masażu wyróżnia uwzględnienie i zrozumienie warstwowego układu tkanek, co ma na celu poprawę zdolności przez rozluźnienie, wydłużenie oraz likwidację zrostów. Zakłada też eliminację nieprawidłowych wzorców ruchowych w układzie mięśniowo-powięziowym. W artykule znajdą Państwo przykładowe techniki masażu oraz bogatą dokumentację zdjęciową.
Na łamach naszego czasopisma ponownie pojawia się diagnostyka różnicowa, tym razem w przypadku odcinka piersiowego kręgosłupa i klatki piersiowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem autorstwa Piotra Godka.
Państwa uwadze polecamy także tekst pt. „Chińska akupunktura czaszki”, w którym przedstawione zostało wyjątkowe podejście łączące chińskie i japońskie systemy akupunktury czaszki.