Fizykoterapia w medycynie weterynaryjnej
Temat numeru dziewięćdziesiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Toksyna botulinowa i jej zastosowanie na potrzeby fizjoterapii”. Dr Ewelina Nowak wskazuje, że zastosowanie tej toksyny jest bezpieczniejsze od leków doustnych, ponieważ ma ona niewiele działań niepożądanych.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Coraz częściej toksyna botulinowa wykorzystywana jest w leczeniu pacjentów z zaburzeniami i chorobami neurologicznymi. Wciąż powstają także nowe publikacje na ten temat, dlatego warto zwrócić uwagę na to zagadnienie. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo, że fizjoterapia osób cierpiących na zaburzenia neurologiczne dotyczy przede wszystkim spastyczności. „Toksynę botulinową stosuje się w iniekcjach w wybrane punkty do mięśni, na ogół podaje się ją w warunkach ambulatoryjnych” – pisze dr n. med. Ewelina Nowak.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Wpływ treningu psychomotorycznego na realizację zadań typu dual-task w grupie osób chorych na stwardnienie rozsiane”. W tekście przedstawione zostały wyniki badania przeprowadzone na osobach przebywających na turnusie rehabilitacyjnym w Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie. Były to chorzy, którzy będący w stanie wykonać wszystkie testy funkcjonalne, bez innych chorób neurologicznych czy somatycznych, bez historii przyjmowania środków psychoaktywnych bądź nadużywania alkoholu. Uczestnicy terapii odbywali standardową rehabilitację, a dodatkowo brali udział w grupowych treningach psychomotorycznych.
W ostatnich latach zainteresowanie fizykoterapią zwierząt wzrosło, lecz medycyna weterynaryjna korzysta z niej już od 20 lat. Pomaga ona zwierzętom na szybki powrót do zdrowia, ważny jest jednak właściwy dobór zabiegów do oczekiwanych efektów terapii, ale też charakteru, wieku i wielkości zwierzęcia. „Fizykoterapia w medycynie weterynaryjnej obejmuje zabiegi z zakresu światłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, pola elektromagnetycznego niskiej oraz wysokiej częstotliwości, fali uderzeniowej, hydroterapii, a także termoterapii” – tłumaczą eksperci.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” omawiamy problem, jakim jest hiperkifoza. Mgr Emilia Bednarczyk wskazuje na konieczność zastosowania gimnastyki korekcyjnej wraz z celami i zadaniami, jakie należy osiągnąć z jej pomocą.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Diagnostyka różnicowa odcinka piersiowego kręgosłupa i klatki piersiowej – część 2” będącego kontynuacją artykułu z poprzedniego numeru.
Zawartość dostępna online
Nowoczesne metody fizjoterapii
Fizykoterapia w medycynie weterynaryjnej
Wpływ treningu psychomotorycznego na realizację zadań typu dual-task w grupie osób chorych na stwardnienie rozsiane
Temat miesiąca
Toksyna botulinowa i jej zastosowanie na potrzeby fizjoterapii
Z praktyki gabinetu
BHP akupunkturzysty, czyli zasady do przestrzegania na co dzień
Opinie studentów fizjoterapii II stopnia o ustawie o zawodzie fizjoterapeuty i samorządzie zawodowym