Temat numeru dziewięćdziesiątego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Propozycja programu fizjoterapeutycznego w leczeniu zachowawczym neuropatii nerwu Baxtera”. Zespół ekspertów wskazuje, że fizjoterapia w tym przypadku ma rozluźniać tkanki otaczające nerw Baxtera, przede wszystkim mięsień odwodziciel palucha, czworoboczny podeszwy i rozcięgno podeszwowe. W artykule szerzej omówiono postępowanie usprawniające.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Mikropolaryzacja mózgu „stanowi nową metodę nieinwazyjnego stymulowania mózgu, która ma zastosowanie w neurorehabilitacji chorych z różnorodnymi dysfunkcjami neurologicznymi i uszkodzeniami mózgu. Ma na celu wywołanie kontrolowanej neuromodulacji w spontanicznej aktywności neuronów”. W artykule pt. „Terapia dziecka z zespołem wad wrodzonych poddawanego regularnej mikropolaryzacji mózgu − opis przypadku” eksperci omawiają przypadek 6-letniej dziewczynki cierpiącej na zespół wad wrodzonych, padaczkę, znaczny niedosłuch i opóźniony rozwój psychoruchowy.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Stawy skroniowo-żuchwowe. Diagnostyka i leczenie z wykorzystaniem terapii manualnej”. To istotne zagadnienie ze względu na częstość występowania dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych wśród populacji, a szczególnie u kobiet. Zaburzenia aparatu żucia mogą powodować trudne do zniesienia dolegliwości bólowe, wpływające na stan psychiczny i fizyczny pacjenta, co z kolei zaburza pracę innych narządów, dlatego należy postrzegać pacjenta holistycznie. W tekście omawiamy, jak terapia manualna sprawdza się w leczeniu nieprawidłowości w tym obszarze.
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych wymaga działań wzmacniających siłę i masę mięśniową pacjenta. W niniejszym numerze dr n. med. Kamil Klupiński omawia, jak można to osiągnąć z wykorzystaniem platformy dynamometrycznej Biodex Balance System. Umożliwia ona wykonywanie ćwiczeń o charakterze statycznym i dynamicznych. Połączenie to doskonale sprawdza się właśnie w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. W artykule znajdą Państwo opis platformy, jej funkcje i możliwości, zastosowanie oraz cele fizjoterapii we wspomnianej chorobie.
Ponadto zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem pt. „Diagnostyka różnicowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa i stawu krzyżowo-biodrowego – część 1”. Piotr Godek podkreśla, że zespoły bólowe dolnego odcinka kręgosłupa są częstą dolegliwością, a ich przyczyny mogą być bardzo różne.