Temat numeru dziewięćdziesiątego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Najnowsze zalecenia dotyczące rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym”. Lekarze nieustannie poszukują nowych metod usprawniania dzieci z MPD, które są stale aktualizowane. W tekście znajdą Państwo najnowsze zalecenia w tym zakresie.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Polecamy Państwu lekturę artykułu pt. „Zaburzenia chodu. Płaskostopie u małych dzieci – nowe spojrzenie” w dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii”. Piotr Kliszcz wyjaśnia, że „płaskostopie w najprostszej definicji to obniżenie lub brak łuku podłużnego (wysklepienia) stopy, a u dzieci starszych również łuku poprzecznego”. Czynnościowe płaskostopie u małych dzieci dla rodziców i dziadków często oznacza jedynie zaburzenie chodu, ponieważ dziecko brzydko i ciężko chodzi, lecz problem dotyczy także biomechaniki, co autor omawia w tekście.
W tej samej rubryce znajdą Państwo tekst pt. „Zintegrowana fizjoterapia pourazowa jako odpowiedź terapeutyczna na proces unieruchomienia powypadkowego – analiza przypadków”. Przedstawiamy opisy dwóch przypadków, na podstawie których ukazano, jak powinna wyglądać fizjoterapia na etapie szpitalnym i ambulatoryjnym.
Zachęcamy także do zapoznania się z działem „Z praktyki gabinetu” i artykułem pt. „Neuralgia Mortona”. W aktualnym numerze zespół ekspertów przedstawia obraz kliniczny, etiologię oraz diagnostykę w przypadku tej choroby. Wyjaśniają, że neuralgia Mortona to neuropatia uciskowa nerwów palców „z towarzyszącym jej włóknieniem okołonerwowym i zazwyczaj dotyczy drugiego i trzeciego nerwu palcowego wspólnego”. Ponadto przedstawione zostały możliwości leczenia zachowawczego, zabieg operacyjny, gdy nie przynosi ono pożądanego efektu oraz proces usprawniania po zabiegu.
Na łamach magazynu ponownie omawiamy problem, jakim jest obrzęk limfatyczny. Powstaje on w wyniku zaburzeń przepływu chłonki i jest źródłem zmian w skórze oraz tkance podskórnej, które z kolei „prowadzą do pogrubienia i zwężenia naczyń tętniczych i żył, zaniku lub przerostu naczyń chłonnych, zastąpienia tkanki tłuszczowej tkanką łączną, zaniku gruczołów potowych, zwłóknienia skóry właściwej, tkanki podskórnej i tłuszczowej oraz powięzi, zgrubienia i nadmiernego rogowacenia naskórka”. Z obrzękiem limfatycznym wiąże się ból i często wykluczenie z życia społecznego. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego leczenia, przy należy pamiętać, że właśnie fizjoterapia w tym przypadku jest najskuteczniejsza.
Ponadto zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem pt. „Diagnostyka różnicowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa i stawu krzyżowo-biodrowego – część 2”. Jest to kontynuacja artykułu z poprzedniego numeru, dlatego gorąco zachęcamy do sięgnięcia po jego pierwszą częścią.